Федерална подметања и Шмитова наметања: Да ли је странац поново срушио домаћи договор? (ВИДЕО)
"Нисмо поданици, Савјет министара није кафана", одговарају српски министри.
Док Шмит суспендује Устав БиХ, законодавну и судску власт, Федерација и демократска Европа ћуте.
Шмитовим наметањима неизоставан зачин су федерална подметања, неискрени партнерски односи и лицемјерје.
Доказ - сједница Савјета министара и "кукавичије јаје" предсједавајуће Борјане Кришто, за које се одлучила из само њој, или можда и ХДЗ-у, знаних разлога, а знајући да "шмитовању" нема пролаза у редовном на Колегијуму усаглашеном дневном реду.
Несумњиво је и да је свима јасно да Устав не допушта да се институције културе финансирају из бх. буџета, али, како каже, предсједник Републике Српске Милорад Додик, прихватају и ћуте када странац суспендује Устав, отме надлежности парламенту, негира одлуке судова. Додик пита хоће ли коначно било ко из Сарајева устати и рећи да је дјеловање Шмита разарајуће за БиХ.
- Пресудом из 2009. године Уставни суд Федерације БиХ прецизно је рекао да су култура и образовање у надлежности кантона у случају Федерације БиХ. У случају Републике Српске, то је у надлежности ентитета. Суд БиХ је у управном спору 2015. године потврдио да Министарство цивилних послова у Савјету министара не може одлучивати о тим стварима. И сви ово знају и сви ћуте на покушаје наметања. Несхватљиво је да се ћути на захтјев странца да чланови Савјета министара почине кривично дјело - рекао је Додик.
А док је Кришто, можда и због покушаја властите амнестије од гњева лажног високог представника кршила Устав, српски министри нису погнули главе, напустили су сједницу Савјета министара који је остао без кворума.
Замјеник предсједавајуће у Савјету министара Сташа Кошарац поручује да српски министри нису поданици, већ да искључиво желе да имплементирају Устав и Дејтонски мировни споразум и да са легитимно изабраним представницима два конститутивна народа БиХ дефинишу унутрашња питања, а не да поступају по диктату узурпатора.
Министар финасија и трезора у Савјету министара Срђан Амиџић каже да је предсједавајућа успјела да од Савјета министара направи неозбиљну институцију.
- Мислим да је послије јучерашње сједнице јасно да такво кафанско понашање неће моћи проћи - поручио је Амиџић.
Партнерство се не гради покушајем омаловажавања српских министара, упозорава предсједавајући Клуба српског народа у Дому народа ПС БиХ Средоје Новић.
- Не могу то другачије да тумачим, него покушај да се окриве министри из реда српског народа. Знали су унапријед да ће они напустити сједницу или евентуално да ће бити против - каже Новић.
Но, док је улога кривца резервисана за српске власти и народ, не треба прећутати ни коме годи подаништво. Најробустнији бошњачки министар у Савјету министара Зукан Хелез нема коментар на Шмитово наметање.
- Нећу да улазим у његове одлуке и нисам ја изнад високог представника, нити било ко од министара, тако да у ту причу не желим да улазим - рекао је Хелез, који је министар одбране.
Случајно или договорено, но лидер ХДЗ-а Драган Човић скандал у Савјету министара није коментарисао гостујући на БХРТ-у. Више пута понавља да Шмита уважава, али се с његовом одлуком не слаже, јер су, каже, одлуке посао власти.
- Био бих срећан да високи представник не донесе више ниједну одлуку, чак да се Канцеларија високог представника измјести из БиХ, да ли је то Брисел или нека друга дестинација и да нам сугерише, али никако директно да утиче - каже Човић.
Пољуљано партнерство за Човића није разлог да се у понедјељак у Мостару не наставе разговори ХДЗ-а, "Тројке" и СНСД-а. Зашто је и сам гестом Борјане Кришто измакао столицу договору, мудро је прећутао. Но, политичке елите Бошњака и Хрвата потврдиле су исправност увјерења предсједника Српске да би ћутали и ако би Шмит тврдио да је Земља равна плоча и да треба осудити све наставнике који дјецу уче закону гравитације.