Додик: Агресија на западнокрајишке општине - наставак идеологије НДХ и Ханџар дивизије о затирању свега српског
- Људе су убијали на најгори могући начин, брутално мучили баш онако како су радиле усташе и припадници Ханџар дивије у Другом свјетском рату. Њихови потомци су те 1995. године за пар мјесеци починили масакр неслућених размјера за који нико никада није одговарао, нити ће одговарати све док у Сарајеву столују тужиоци и судије, који су давно занемарили право и за које српска жртва није жртва. То су људи за које је закон Мајкл Марфи по којем Србима треба судити, а злочине над њима избрисати као да нису ни постојали - истакао је предсједник Српске.
Предсједник Републике је нагласио да су ови недужни Срби били жртве усташке идеологије чија је суштина у томе да се простор Хрватске и БиХ очисти од Срба на три начина - прогоном, убијањем и покатоличавањем.
- То је била идеологија НДХ 1941. године, а настављена је деведесетих година прошлог вијека. Оно што нису завршиле усташе до 1945. године, наставили су њихови потомци и сљедбеници - нагласио је Додик.
Он је подсјетио да је у јесен 1995. године у налету војске Хрватске, Хрватског вијећа одбране /ХВО/ и Петог корпуса такозване Армије БиХ, подржаних НАТО логистиком, извршен погром српског становништва из западне Крајине у којем је са вјековних огњишта протјерано 120.000 Срба и убијена 1.644 српска војника и цивила.
Поводом обиљежавања 29 година од агресије на 13 западнокрајишких општина и злочина над 2.214 српских цивила и војника који су починили припадници хрватских оружаних снага и такозване Армије БиХ од јула до октобра 1995. године, Додик је изјавио за Срну да је овај, вијековима чисти српски етнички простор, на који су 1995. године ударили потомци усташа и припадника Ханџар дивизије, претрпио огромну жртву и људску и материјалну.
- Порушено је и запаљено 1.608 кућа и око 700 станова, покретна имовина системски је опљачкана, а направљена је материјална штета од 680 милиона КМ. То је резултат хорди злотвора и њиховог бруталног иживљавања. Зато понављам, да нам се не би десио нови Мркоњић Град, Стари Брод, Пребиловци, сарајевски егзодус, ми морамо данас да будемо јединствени и сложни, јер од тога колико ми будемо радили на јединству и слози зависиће и наша садашњост и будућност - указао је Додик.
И овај злочин, као и сви други почињени над Србима у Првом и Другом свјетском рату, као и овом посљедњем Одбрамбено-отаџбинском, нагласио је предсједник Додик, морају стално да нас држе јединствене и окупљене око своје Републике Српске и њених институција, јер без тога нема ни Српске ни српског народа.
Он је нагласио да српски народ није навикао да се повлачи, да одустаје и посустаје. "Нису то чинили наши преци, па нећемо ни ми, не смијемо ради свих гробова наших мученика. Ако хоћемо да нас памте по добру, по храбрости, достојанству и јунаштву, треба то да заслужимо, да будемо вриједни памћења, баш као и ову људи из јуначке српске Крајине", поручио је предсједник Додик.
Здружене снаге Хрватске војске, ХВО и такозване Армије БиХ, потпомогнуте дејствима НАТО, у септембру и октобру 1995. године извршиле су агресију на 13 западнокрајишких општина и убиле 2.014 српских војника и цивила, са вјековних огњишта протјерале 120.000 Срба, те опљачкале покретну имовину, а непокретну уништиле и онеспособиле.
Хрватске и муслиманске снаге заузеле су тада општине Рипач, Петровац, Дрвар, Грахово, Гламоч, Кључ, Сански Мост, Мркоњић Град, Шипово, Србобран, Јајце, Купрес и Крупу на Уни и за собом оставиле пустош и масовне гробнице.
У Мркоњић Граду ексхумирано је 181 тијело жртава, међу којима 81 цивил, 97 бораца Војске Републике Српске, три припадника МУП Републике Српске.
Међу ексхумиранима било је 10 жена. Када је ријеч о разарању, само на подручју општине Мркоњић Град уништено је 1.608 кућа и 700 станова, а ратна штета процијењена је на 680 милиона КМ.
Обиљежавање овог историјског датума организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.