latinica  ћирилица
24/11/2024 |  18:43 ⇒ 21:55 | Аутор: РТРС

Сексуално узнемиравање, обљубе и злостављања малољетника - једна од пошасти савременог друштва (ВИДЕО)

Још једна пошаст савременог друштва су кривична дјела сексуалног узнемиравања, обљубе и злостављања малољетних лица. Стручњаци упозоравају да су напасници најчешће лица из дјететовог ближег окружења. Недавно признање малољетне жртве да је злостављан од стране глумца Моамера Касумовића, навело је и Федерацију да успостави Регистар правоснажно осуђених лица за кривична дјела сексуалне злоупотребе и искориштавања дјеце.
Вршњачко насиље - Фото: РТРС
Вршњачко насиљеФото: РТРС

Поменути Регистар Српска је добила још 2018. године, у ком је трајно уписано 247 лица.

Случај који је потресао регион покренуо је низ питања, а Федерацији након дугог ишчекивања донио неопходни регистар педофила. Недјела добро познатог глумца Моамера Касумовића, навела су јавност да се запита колико се још оваквих случајева провукло испод радара. Психолози објашњавају, неопходно је на вријеме примјетити сигнале.

- Види се узнемиреност код дјетета, види се то да има промјене у апетиту, појављују се одређени страхови који раније нису били код дјетета присутни. Дешава се то да се дијете облачи много више слојевито или се чешће купа него иначе. Развијају се различите врсте поремећаја. Дијете се најчешће противи одласку на нека мјеста или боравку са неким особама. То је најчешћи симптом на који се ријетко обрати пажња - додаје психолог Ања Ераковић.

Због страха или стида, малољетне жртве неријетко заташкавају доживљену трауму, а своје искуство, према свему судећи, најприје ће подијелити анонимно. Број позива упућених савјетодавној линији Плави телефон, само је дио леденог бријега, оцјена је струке.

- У току 2024. године смо надлежни институцијама прослиједили 45 пријава сумњи на насиље којима је обухваћено 52 дјеце. Најчешћи случајеви односе се на насиље у породици. Запримљено је и двоструко више позива у односу на прошлу годину када је ријеч о насиљу на интернету - кажу из Плавог телефона.

Регистар лица правоснажно осуђених за кривична дјела сексуалне злоупотребе и искориштавања дјеце, Република Српска сачинила је још 2018. године, чиме је успостављен надзор над извршиоцима ових кривичних дјела.

- Прописано је да су лица која су правоснажно осуђена за сексуалне злоупотребе и искориштавање дјеце, дужна су да се
након издржане казне затвора у року од 15 дана јаве надлежној организационој јединици МУП-а по мјесту пребивалишта, односно боравишта, те да се сваких шест мјесеци од дана издржане казне том органу лично јављају. Надлежна организациона јединица Министарства обавезна је фотографисати лице приликом сваког јављања - наводе из МУП-а Српске.

Дијапазон кривичних дјела обухвата трговину дјецом, злоупотребу, обљубу, а евиденција у Регистру је трајна, наводе из ресорног министарства.

- Тренутно се у Регистру налази 247 лица и он није јавно доступан, у том смислу он је доступан органима унутрашњих послова, судовима, тужилаштвима којима је то потребно за вођење кривичног поступка, али је доступан и свим органима, установама и иснтитуцијама које у свом дјеловању имају директан контакт са дјецом, који су дужни да прије запошљавања провјере да ли је лице у Регистру - додаје министар правде Републике Српске Милош Букејловић.

Букејловић истиче да у Републици Српској не може боравити лице правоснажно осуђено за кривична дјела сексуалног злостављања и искориштавања дјетета, а да није уписано у регистар педофила који се води при МУП-у Српске.