10/07/2024 |  20:51 ⇒ 22:57 | Аутор: РТРС

Какав меч у Дортмунду, потпуни преокрет Енглеске! (ФОТО/ВИДЕО)

Фудбалери Енглеске и Холандије састају се у другом полуфиналу Европског првенства у Њемачкој.
Холандија - Енглеска (Фото: EPA-EFE/CHRISTOPHER NEUNDORF) -
Холандија - Енглеска (Фото: EPA-EFE/CHRISTOPHER NEUNDORF)

90. минут - Оли Воткинс за ново вођство Енглеске - 1:1. Одличан напад Енглеза који је фантастичним ударцем из окрета завршио Воткинс. Енглеска је пред пласманом у финале.

87. минут - Жути и за Ван Дајка - 1:1. Опоменут капитен Холандије због приговора.

86. минут - Жути картон за Саку - 1:1. Саплео је играч Арсенала Гакпа и оправдано добио картон.

84. минут - Опасан напад Холанђана - 1:1. Добра акција преко лијеве стране, али Вегхорст није успио да упути ударац ка голу. Одлична интервенција Гуеија.

80. минут - Двострука измјена у тиму Енглеске - 1:1. Изашли су Кејн и Фоден, а у игри су Воткинс и Палмер.

79. минут - Поништен гол Енглезима - 1:1. У офсајду је био Вокер прије него што је упослио Саку који је лако матирао Вербругена.

73. минут - Много лошији други дио - 1:1. Два у потпуности различита полувремена. Енглеска сада дјелује као тим који је био критикован током читавог дијела турнира.

Холандија са друге стране успијева да са времена на вријеме преузме посјед, али шанси још увијек нема.

72. минут - Други жути картон на мечу - 1:1. Након Думфриса који је опоменут због начињеног пенала, жути картон је добио и Белингем због оштрог старта над Де Фрајом.

65. минут - Прилика за Ван Дајка - 1:1. Покушао је штопер Ливерпула након убацивања из слободног ударца, али је Пикфорд одлично реаговао.

62. минут - Нема Енглеска рјешење - 1:1. Кружи Саутгејтов тим око казненог простора противника, али изостаје завршни пас, или добар ударац. Све чешће Холанђани успијевају да дуже задрже лопту и одморе. Треба очекивати измјене у скоријем периоду.

59. минут - Пад темпа у наставку - 1:1. Не труде се Енглези да нападну као у првом дијелу. Холанђани се боље бране, а везни ред Енглеза са друге стране није толико активан.

54. минут - Не успијева Холандија да организује напад - 1:1. Превише грешака Холанђана на средини терена, што зачуђује имајући у виду одличну техничку поткованост њихових везњака. Успјели су да дођу до посједа, али им недостаје креације.

51. минут - Боље се бране Холанђани - 1:1. Одлично је постављен везни ред номиналног домаћина, за разлику од првог дијела. Енглези са више муке долазе до казненог простора ривала и још увијек нису запријетили. Међутим, Холандија је потпуно безопасна.

48. минут - Настављају Енглези да доминирају - 1:1. И даље Енглеска контролише посјед и покушава да направи предност преко бокова. Холандија са друге стране не успијева да задржи лопту и претежно се брани на својој половини.

Аке се мучи са Саком који је веома активан на старту другог дијела.

Почело је друго полувријеме.

45 + 3. минут - Завршено је прво полувријеме у Дортмунду. Холандија - Енглеска 1:1.

45. минут - Још три минута надокнаде - 1:1. Још мало времена да се промијени резултат.

39. минут - Поново Фоден - 1:1. Нови ударац изван казненог простора, али је овога пута шут био слаб, те га је Вербруген лако зауставио.

Холандија сада покушава да направи акцију кроз посјед и убацивања иза леђа посљедњој линији Енглеске, али су физички доминантни дефанзивци "Гордог Албиона" за сада увијек излазили као побједници.

35. минут - Депај излази из игре - 1:1. На терену је Верман.

34. минут - Депај се повриједио - 1:1. Има проблема нападач Атлетико Мадрида са задњом ложом и дјелује да неће наставити меч.

Холандија - Енглеска (Фото: EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL)

32. минут - Статива Фодена - 1:1. Сјајан ударац Фодена који је покушао са дистанце да савлада Вербругена.

Неколико центиметара му је фалило да постигне сличан погодак оном који је против Француске дао Јамал.

Мучи се везни ред Холандије да испрати Белингема и Фодена.

29. минут - Дамфрис погађа пречку - 1:1. Надскочио је Дамфрис Белингема и погодио пречку након корнера.

Рајс се за сада највише мучи по клизавом терену. Изгубио је неколико лопти, укључујући и ону у ситуацији када је Холандија повела.

25. минут - Енглеска се коначно разиграла - 1:1. Најбоља игра Енглеза од почетка турнира.

Одличан на лопти је Меину, Кејн се добро креће, а крила су изузетно активна. Фоден поново личи на играча који је водио Сити до титуле првака Енглеске.

Утакмица, Холандија - Енглеска (Фото: EPA-EFE/ANNA SZILAGYI)

23. минут - Велика шанса за Фодена - 1:1.

Одлично је Меину проиграо Фодена који се спетљао, али је на крају успио да протури лопту поред Вербругена.

Међутим, на линији су је зауставио Дамфрис. Могао је играч Манчестер ситија и раније да шутира.

21. минут - Наставља Енглеска са притиском - 1:1. Одлична реакција екипе Герета Саутгејта након примљеног гола.

Контролишу Енглези дешавања на терену и траже прилику за нови гол. Сака и Трипије праве велике проблеме Акеу и Дамфрису.

18. минут - гол за Енглеску! Кејн поравнава резултат на 1:1. Рутински погађа Кејн, иако је Вербруген погодио страну.

То му је трећи гол на турниру, а укупно седми на Европским првенствима, чиме се изједначио са Аланом Ширером.

16. минут - Пенал за Енглеску. Дамфрис је био неопрезан и закачио је Кејна након ударца. Цвајер је погледао ситуацију након асистенције из ВАР собе и показао на бијелу тачку. Кејн ће шутирати.

7. минут - Симонс за вођство Холандије - 1:0.

Фантастичан ударац фудбалера Лајпцига који је одузео лопту Рајсу, повукао кроз средину и снажним ударцем са ивице казненог простора савладао Пикфорда који је могао боље да реагује.

3. минут - Миран почетак меча - 0:0. Смјењују се екипе у посједу, али без добрих напада на почетку.

Терен је натопљен и ствара проблеме фудбалерима који тешко контролишу лопту. Енглеска држи лопту на почетку.

1. минут - Меч је почео у Дортмунду. Енглеска има први напад.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Цвајер дијели правду

Њемачки арбитар Феликс Цвајер биће главни судија на мечу полуфинала Европског првенства између Холандије и Енглеске.

Цвајерови помоћници биће Нијемци Стефан Луп и Марко Ахмилер, док је Уефа за четвртог судију одредила Данијела Зиберта.

У ВАР соби ће битии такође Нијемци Бастијан Данкерт, Кристијан Дингерт и Марко Фриц.

Кључни играчи Енглеске

Фудбалску репрезентацију Енглеске чине углавном играчи из најквалитетнијег националног такмичења - Премијер лиге, изузимајући, Харија Кејна (Бајерн Минхен) и Џуда Белингема (Реал Мадрид).

Многи навијачи Енглеске у Харију Кејну виде новог Бобија Чарлтона који би послије великог броја деценија подигао вриједан трофеј.

Хари Кејн, капитен и најбољи стријелац Енглеске у историји са 62 гола сигурно ће уложити и посљедњи атом снаге како би се коначно домогао титуле.

Још један од сјајних фудбалера у тиму Енглеске је Џуд Белингем.

Млади играч Реал Мадрида је освојио Лигу шампиона у недавно окончаној сезони.

Белингем покрива велики дио терена. Захвалан играч о чијим квалитетима не треба говорити, већ их посматрати.

Навијачи Енглеске (Фото: EPA-EFE/MOHAMED MESSARA)

Поред двојице поменутих, офанзивни везни ред чине Фил Фоден, Деклан Рајс, Кол Палмер, али и брзоноги Букајо Сака.

Оличење искуства су играчи попут Кајла Вокера и стаменог Џона Стоунса.

Одлучност у важним моментима ће бити кључни фактор за њихов крајњи успјех.

Кључни шрафови Холандске репрезентације

Талента неће мањкати ни на једном крају терена, али на први поглед ка саставу тима истиче се искуство и квалитет холандске одбране.

Уз вјечитог команданта и капитена Ливерпула Вирџила ван Дајка, ту су Нејтан Аке из моћног Манчестер ситија, прекаљени Дејли Блинд, Барсин Матијс де Лихт, Интеров тандем Стефан де Фрај и Дензел Дамфрис, шампион њемачке са Леверкузеном Џереми Фримпонг.

Каква је концентрација квалитета у задњој линији најбоље осликава чињеница да међу путницима за Њемачку није било мЈеста за Јана Матсена, лијевог бека Борусије из Дортмунда, финалисте Лиге шампиона, све док није постало јасно да Френки де Јонг испада из конкуренције, па је Матсен добио прилику да га замијени.

Ужасна вијест за Холанђане објелодањена је само неколико дана пред почетак Европског првенства - везни фудбалер Барселоне није успио у потпуности да се опорави од повреде скочног зглоба и неће моћи да помогне националном тиму у Њемачкој, иако је био на списку селектора Кумана и тренирао у кампу репрезентације.

Није то једини пех који је кројио састав Холандије, пошто се током загријавања уочи пријатељског меча са Исландом повриједио Теун Копмајнерс, фудбалер Аталанте, са којом је освојио Лигу Европе.

Умјесто њега екипи се придружио Џошуа Зиркзи, члан Болоње који је прошао све омладинске селекције Холаније, али још увијек није дебитовао за први тим.

У недостатку двојице важних играча на средини терена, прилику да заблиста у наранџастом дресу имаће Лајпцигов Ћави Симонс.

Иако се у позним играчким годинама преселио у Саудијску Арабију, није заборављен ни Жоржињо Вајналдум.

Задатак да тресу мреже имаће Брјан Броби, Стевен Бергвајн, Доњел Мален, Вут Вегхорст, узданица Ливерпула Коди Гакпо и други најбољи стријелац у историји холандског националног тима - Мемфис Депај.