Који су механизми у рукама Српске и БиХ у случају "Трговска гора"? (ВИДЕО)
Каква је будућности више од 250.000 становника Републике Српске и Федерације БиХ уз границу са Хрватском?
Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Бојан Випотник рекао је да ће Република Српска и БиХ аргументима и чињеницама успјети да натјерају Хрвастку да дефинитивно одустане од намјере да одлаже радиоактивни и нуклеарни отпад на локацији Трговска гора уз границу са БиХ.
- Хрватска не поштује своје законе, законске оквире јер Черкезовац није предвиђен за ту врсту намјене. Не задовољавају нити један параметар - додао је Випотник гостујући у нашем Јутарњем програму.
Випотник је истакао да ће истраживања која се спроводе на подручју Републике Српске помоћи у додатној аргументацији да борба буде успјешна, те да су осим теренских у плану и научна истраживања која би указала на остале потенцијалне пријетње социолошке, економске, безбједоносне.
- Са академском заједницом тражимо најбоље формате да би провели оваква истраживања и врло брзо ћемо изаћи са једним таквим пројектом - рекао је Випотник и додао да ће сутра тим поводом у Бањалици бити презентован пројекат истраживања које су опасности од збрињавања радиоактивног отпада.
Подсјетио је да је Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске у Крагујевцу потписало меморандум о сарадњи са Србијом који ће нам, каже Випотник, помоћи у вези намјере Хрватске.
Хрватска би до краја године требало да заврши студију утицаја на животну средине.