18/06/2024 |  20:54 ⇒ 22:58 | Аутор: РТРС

Португал потпуно преокренуо у Лајпцигу, 2:1 за Роналда и другове (ФОТО)

Фудбалери Португала играју против Чешке утакмицу првог кола у групи Ф на шампионату Европе у Њемачкој.
Фудбалери Португала (Фото: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT) -
Фудбалери Португала (Фото: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT)

88. минут - Нема гола, офсајд - остаје 1:1.

Ирати је из ВАР собе сугерисао Гвиду да је Роналдо био у офсајду приликом центаршута Кансела.

87. минут - ВАР провјерава гол Жоте.

84. минут - Напета игра у финишу утакмице.

Португал и даље напада, силно мотивисан и жељан да дође до тријумфа.

Чеси се колетивно бране и сјајно прате игру с акцентом на крилне играче.

79. минут - Још једна двострука промјена у тиму Чешке.

Лукаш Провод, стријелац водећег гола за Чешку је напустио игру, а послије њега и Павел Шулс.

У наставку играју Антоњин Барак и Петр Шевчик.

69. минут - Изједначење Португала - 1:1.

Витиња је центрирао ка Нуну Мендешу, али је лоша реакција дефанзиве Чешке и голмана Станека довела до тога да Хранеч постигне аутогол и донесе Португалу изједначење.

63. минут - Двострука промјена у Португалу - 0:1.

Диого Далот и Рафаел Леао су завршили меч. Гонсало Инасио и Диого Жота ће играти у наставку меча.

62. минут - Гол за вођство Чешке. Провод слави 0:1.

Невјероватна акција Чеха крунисана је голом.

Португал - Чешка (Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN)

Дудера је центрирао са лијеве стране, Пепе је одличан био у скоку, али је лопта дошла до Цоуфала који је оставио на шут Проводу, а он је савладао голамана Португалије.

57. минут - Шик добио жути картон.

Патрик Шик је оборио Кансела на 20 метара од гола и добио жути картон.

Роналдо је извео слободан ударац.

53. минут - Једносмјеран правац утакмице.

Меч се наставља тамо гдје је стао у првом полувремену - једносмјерни правац игре Португала и чврста дефанзива Чешке.

Португалија мора да буде креативнија у последњој трећини да би Чесима направила проблеме.

46. минут - Почело је друго полувријеме. Без промјена у селекцијама Португала и Чешке.

Завршено је прво полувријеме на "Ред бул арени" у Лајпцигу. Португал и Чешка неријешено, без погодака.

39. минут - Жути картон добија Леао.

Покушао је Рафаел Леао да надмудри судију Гвида, али је умјесто прекршаја добио жути картон, због симулације фаула на ициви шеснаестерца.

32. минут - Станек мајсторски одбранио ударац Роналда, остаје 0:0.

Одличном кретњом Роналдо се ушуњао иза дефанзивне линије Чешке, али није искористио додавање Фернандеша.

Станек је маесталном рефлексном реакцијом зауставио његов ударац у ситуацији један на један.

Кристијано Роналдо (Фото: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT)

18. минут - Неподношљива лакоћа дефанзиве.

Фудбалери Чешке демонстрирају сјајну дефанзивну игру.

Гдје год да су Португалци покушали да пробију наишли су на одличну кретњу Чеха.

Чини се да је Португал ближи голу, због иницијативе на терену, али лопта је округла.

10. минут - Чеси се са петорицом у дефанзиви бране - 0:0.

Изворна формација Чешке на овом мечу је 3-5-2, с тим што долази до промјене приликом дефанзивне игре у којој се петорица налазе у задњој линији.

Португал не одустаје од напада, али не може да пробије чврсту одбрану Чеха.

3. минут - Миран почетак утакмице - 0:0.

По два напада на обје стране окончана лошим коначним додавањем испред шеснаестерца ривала.

Португал боље позициониран и почиње нападе са лијеве стране преко Нуна Мендеша.

1. минут - Почео је меч.

Почетни ударац извели су фудбалери Португала.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Марко Гвида главни арбитар меча

Марко Гвида је италијански фудбалски судија који суди у Серији А.

На Фифиној листи је од 2014. године и рангиран је као судија у елитној категорији Уефе.

Његови помоћници биће Филипо Мели и Ђорђо Перети.

Четврти судија је Словенац Раде Обреновић. У ВАР соби ће бити Масимилијано Ирати.

Португал - квалитет, таленат, класа, младост и искуство

Тим Португала врви од квалитета.

До мјере да нападач Спортинга Педро Гонсалвес са 18 голова и 17 асистенција није успио да буде међу 26.

Отпао је и Рикардо Орта (13 погодака, 14 додавања за гол), за којег је Мартинес посебно истакао да је заслужио позив.

Португалци су одлични у одбрани коју предводе Руи Патрисио, Рубен Дијеш, Пепе и Диого Далот.

У навали су укомпоновали младе Рафаeла Леаа, Гонсала Рамоса и Жоаа Феликса са нешто старијим Диoгом Жотом и ветераном Роналдом.

Ипак, највећу снагу имају на средини са Бруном Фернандешом, Бернандом Силвом, Витињом и Жоао Палињом.

Чеси конзервативно – на контру, из прикрајка

Тим на терену предводи препорођени Патрик Шик који је са Бајером из Леверкузена освојио Бундеслигу и њемачки куп, а много се очекује и од капитена и везисте Вест Хема Томаша Соучека.

Чешки медији пишу да је селектор Хашек оснажио тим сачињен углавном од играча из домаћег првенства.

Ипак, прави тест су мечеви у Лајпцигу и Хамбургу.

Голман Јиндрик Стањек брани боје Славије из Прага, док је штопер и капитен градског ривала Спарте, Ладислав Крејчи, звијезда у настајању.

Са 25 година, предводио је Спарту – у којој наступа и српски репрезентативац Вељко Бирманчевић – до дупле круне.

За двије године је на 60 утакмица постигао 24 гола, углавном послије прекида и са пенала, што је импресиван учинак за играча задње линије. Добре партије наплатиће изгледним трансфером у Ђирону.

Саиграч Мартин Витик тек је почео да се доказује у Спарти.

Шеф матичне академије сматра га највећим талентом у посљедњој деценији.

Предвиђају му велику каријеру, мада му је видно потребно још чврстине.

Неко је ко зна да изнесе лопту из одбране. У недостатку креативности, Чеси наступају конзервативно и из контре.

Нападају са бока, гађајући Шика и Соучека.

За испоруку лопти су задужени Антоњин Барак из Фјорентине и Волфсбургов Вацлав Черни.

Међутим, Хашекови креативци само су сјенка Росицког и Недведа, чији се прави насљедници још увијек чекају.