17/06/2024 |  18:00 ⇒ 19:58 | Аутор: РТС

ВАР поништио погодак Лукакуа, Словацима и даље минималац (ФОТО)

Фудбалери Белгије и Словачке играју утакмицу првог кола гупе Е на Европском првенству у Њемачкој.
Белгија-Словачка (Фото: EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH) -
Белгија-Словачка (Фото: EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH)

Радост Белгији у 86. минути доноси Ромелу Лукаку али само накратко.

Он је постигао изједначујући гол за 1:1, али је ВАР одлуком поништен, као и онај у 56. минуту двобоја.

Опенда је направио сјајан продор по левој страни, а потом упослио нападача Белгије који је бипо усамљен на 11 метара од гола и сјајним ударцем савладао Дубравку.

61. минут - Доку имитира Марадону, а Шкрињар Видића - 0:1

Доку велеслаломима ломи противнике по лијевој страни, Словаци су мало нервозни када крилни нападач Белгије има лопту у ногама, али не и Милан Шкрињар који диктира игру у задњој линији Словачке, попут Немање Видића у Манчестер јунајтеду.

У 57. минуту Лукаку постиже погодак за Белгију али је ВАР асистирао судији Мелеру и донио одлуку да поништи гол.

Почело је друго полувријеме на мечу између Белгије и Словачке.

Крај је првог полувремена на "Дојче Банк парку" у Франкуфрту. Словачка води 1:0.

У раној фази сусрета, Словачка у 7. минути сусрета долази у водство од 1:0 против фаворизоване Белгије.

Грешка Докуа у примопредаји лопте кажњена је голом.

Шранц је пресјекао лопту, оставио за Хараслина који је шутирао право у голмана Белгије, али се лопта одбила до Шранца који је затресао мрежу ривала.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Халил Умут Мелер, турски фудбалски судија, главни је арбитар у овом дуелу.

Он је на Фифиној листи од 2017. и члан је Уефиних елитних судија од 2022. године.

У децембру 2023. је хоспитализован након напада на крају утакмице Суперлиге Турске између Анкарагучуа и Ризеспора, због чега је лига била суспендована.

Помагаће му Емре Еисој и Керем Ерсој.

Четврти судија је Сердар Гезубујук. У ВАР соби је Бастијан Данкер.

Кључни играчи репрезентације Словачке

Најбољи фудбалер репрезентације у посљедњим годинама засигурно је био Марек Хамшик који је претходне године завршио каријеру.

Словачка има неколико добрих играча, али их нема довољно за неки озбиљнији резултат, па би и треће мјесто у групи био велики успјех.

Екипу предводи капитен Милан Шкрињар, фудбалер ПСЖ-а.

Један је од најпоузданијих штопера у Европи и са Давидом Ханком из Фејнорда стуб је одбране екипе.

Њима се придодаје и времешни, али искусни Мартин Дубравка, голман Тотенхема.

Белгија-Словачка (Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN)

Нажалост, као што је случај и са Србијом, Словачка не може да се похвали бековима који могу да направе разлику, па су на тим позицијама најслабији.

Станислав Лоботка, фудбалер Наполија, задужен је за организацију игре и повезивање одбране и напада.

Иако у тиму најчешће игра дефанзивног везног, због мањка квалитетног играчког кадра, неријетко је он тај који улази дубоко у противничку половину организујући напад.

Фудбалер који у овим намјерама помаже Лоботки, колега је из Серије А и фудбалер Вероне Ондреј Дуда.

Лијево крило, Лукаш Хараслин најопаснија је пријетња у нападу због своје брзине и контроле лопте.

Фудбалер Спарте из Прага на пет мечева у квалификацијама уписао је три гола и асистенцију.

Кључни играчи генерације која губи сјај

Еден Азар је завршио каријеру, а није још много партија у дресу репрезентације остало ни у ногама Аксела Витсела, Јана Вертонгена, Томе Менијеа, Кевина де Брујнеа, Јаника Караска и Ромелуа Лукакуа.

Вођа екипе Белгије на овом шампионату несумљиво је Кевин де Брујне, фудбалер Ситија један је од најбољих фудбалера на својој позицији, а колико значи екипи говори и податак да му је понуђен нови уговор.

Де Брујне игра на позицији офанзивног везног ирача, а уједно је и организатор игре како у тиму, тако и у репрезентацији.

Стубови дефанзиве су Јан Вертонген и Аксел Витсел којима је ово посљедње велико такмичење на којима учествују с обзиром да су ушли у позне играчке године.

У офанзиви ће се доста очекивати од Жеремија Докуа и Ромелуа Лукакуа.

Доку је најталентованији фудбалер нове генерације у којој предводи Артура Вермирена, Јохана Бакајока и Луиса Опенду, док је Лукаку са 83 гола из 114 наступа за национални тим најбољи стријелац екипе.

У групи Е такмиче се Белгија, Словачка, Румунија и Украјина. Прву утакмицу одиграли су Румуни и Украјинци - 3:0.