latinica  ћирилица
10/06/2024 |  13:49 ⇒ 13:52 | Аутор: СРНА

Линта: Нећемо одустати од бробе за истину о страдању Срба

Предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта поручио је да су прошле 32 године од почетка етничког чишћења 30.000 Срба са подручја Зенице и проручио да се не смије одустати од борбе за истину о српском страдању.
Миодраг Линта (Фото: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ/ bs) -
Миодраг Линта (Фото: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ/ bs)

Линта напомиње да за злочине над Србима у Зеници, укључујући стравична, мучења, силовања и убиства, још нико није одговарао.

Он је напоменуо да је планско протјеривање Срба из зеничког краја у јуну 1992. године почело нападом на српска насеља Дривуша и Распоточје, те указао да су логори за Србе основани у Музичкој школи, у просторијама Војне полиције, Казнено-поправном заводу и у другим објектима у граду.

- Не смијемо одустати од борбе за истину о страдању Срба и никада нећемо заборавити злочине над нашим народом - нагласио је Линта.

Он је додао да су сва српска села на подручју општине зеница системски опљачкана, запаљена и уништена и да су срушени стамбени и помоћни објекти, као и православна гробља и капеле.

- Капеле су срушене у већински српским селима Свиће, Мутница, Бијеле Воде, Клопче, Враца Горња, Бистрица Горња, Јањићи, Кованићи, Лијеске, Лозник, Осојница, Плавчићи, Понихово, Путовичко поље, Клопачки врх, а уништавње српске имовине настављено је и након потписивања Дејтонског споразума - навео је Линта.

Он је истакао да је послије рата у ФБиХ и на подручју Зенице вођена политика цементирања етничког чишћења Срба путем опструкције повратка и некажњавањем злочина, додајући да је обновљено педесетак српских кућа.

- Цементирање етичког чишћења потврђује и чињеница да на подручју Зенице живи свега око 1.000 Срба. Осим тога, постоје бројни примјери скрнављења православних објеката, незаконите узурпације имовине и бесправне сјече шуме Срба, а ишарани су и ћирилички натписи на саобраћајним знаковима - навео је Линта.