Обиљежено 29 година од егзодуса Срба из Западне Славоније; Додик: Парају ријечи да за злочине нико није одговарао (ФОТО/ВИДЕО)
Предсједник Српске Милорад Додик истакао је да је најгоре што нико није одговорао за злочин над Србима у Западној Славонији.
- Али је важно да се ми окупљамо сваке године и показујемо пијетет страдалим Србима. Наставићемо да градимо будућности у складу са нашим интересима - рекао је Додик.
Поновио је да је српски народ највише страдао на простору бивше СФРЈ.
- Изборили смо се за наша права и нашу Републику Српску. Наша земља је Српска, као и Србија - рекао је Додик на обиљежавању.
Градоначелник Градишке Зоран Аџић рекао је да је пут спаса на ријеци Сави постао пут насиља и смрти и да је то највећа опомена, те да су данас потребни јединство, као и јачање Републике Српске и њених институција.
- Ово је највећа опомена да требамо бити будни увијек и да будуће генерације граде мостове суживота и водећи рачуна о идентитету - истакао је Аџић у обраћању на данашњем обиљежавању у Градишци.
Градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић истакао је у обраћању да је важно да се подржи пројекат визуелног архива српског страдања јер свијет треба да види колективну српску жртву и да су Срби опет ти који гледају у будућност.
Предсједник Удружења Срба протјераних из западне Славоније Крсто Жарковић рекао је данас у Градишци да је у првом егзодусу 1991. године простор западне Славоније напустило 68.000 Срба под притиском хрватских снага.
Жарковић је у обраћању на обиљежавању 29 година од егзодуса Срба у хрватској акцији "Бљесак" рекао да је данас у западној Славонији, према попису Хрватске, око 17.000 Срба, од којих најмање 10.000 не живи на том подручју.
Код спомен-обиљежја у Градишци данас су положени вијенци и цвијеће за српске цивиле и војнике из западне Славоније погинуле у хрватској злочиначкој акцији "Бљесак".
Вијенце су положили предсједник Републике Српске Милорад Додик, министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Данијел Егић, делегација Народне скупштине Српске, изасланик српског члана Предсједништва БиХ, вицеконзул Конзулата Србије у Бањалуци, српски представници у институцијама БиХ, руководство Градишке и сусједних градова и општина.
На спомен-обиљежје вијенце су положиле и породице Срба страдалих у западној Славонији, те представници Удружења Срба протјераних из западне Славоније, удружења проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата, делегација Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука, те представници градских удружења и грађана.
Претходно је служен помен за 283 убијена Србина у овој злочиначкој акцији.
Обиљежавању су присуствовали предсједник Републике Српске Милорад Додик, министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Данијел Егић, министар трговине и туризма Денис Шулић, делегација Народне скупштине Српске, српски представници у институцијама БиХ.
Присуствовали су и предсједници Савеза логораша Републике Српске Анђелко Носовић, Удружења жена жртава рата Републике Српске Божица Живковић Рајилић, Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац, руководства Градишке и сусједних градова и општина.
Агресију на српску област Западна Славонија, која је тада била у саставу Републике Српске Крајине и под заштитом УН извршиле су хрватска војска и полиција 1. маја 1995. године.