Институционална подршка Српске манастиру Хиландар
Савјетник предсједника Републике Српске Марко Ромић је образлажући овај акт у Народној скупштини навео да би његовим доношењем била створена могућност да се обезбиједи стална, извјесна и сигурна финансијска подршка буџетским средствима Српске.
У образложењу овог акта се наводи да би Српска путем својих надлежних органа учествовала у организацији прослава и значајних датума, те обављала друге послове од значаја за очување традиције и културе историјског насљеђа Хиландара.
- У складу са предложеним законом уређују се начини подршке и помоћи коју ће Српска путем својих органа, уз редовно обавјештавање Светог архијерејског синода Српске православне цркве, пружати у очувању културног и историјског насљеђа Хиландара - наводи се у образложењу.
На том плану биће предузимане активности и спровођени програми очувања и његовања историјских, вјерских и културних традиција, праћење стања, истраживања, презентовања и интерпретације покретног и непокретног културно-историјског насљеђа у саставу манастира Хиландара.
У образложењу је наведено да ће бити праћени и радови на том насљеђу, обнови и реконструкцији и другим мјерама заштите постојећих објеката, изградњи нових објеката манастира, рестаурацији и слично.
У документу је истакнуто да ће средства за обављање послова предложених законом бити обезбјеђивана у републичком буџету, а за реализацију пројеката за очување културног и историјског насљеђа манастира Хиландар новац је могуће обезбједити и у буџету јединице локалне самоуправе, путем донација и других извора, у складу са законом.
Овим актом је прописано да ће Влада Српске, ради разматрања питања из своје надлежности, те давања приједлога, мишљења и стручних образложења, образовати комисију за манастир Хиландар, као посебно радно тијело са саставом и задацима.
Манастир Хиландар је од оснивања 1.198 године, као самоуправна монашка установа, јединствен центар српске духовности, културе, образовања и традиције и у том смислу представља непроцјењиву вриједност за овдашње културно-историјско насљеђе.
Заједно са цјелокупном баштином Свете Горе Атонске уписан је у Листу свјетске културне и природне баштине Унеска.