latinica  ћирилица
16/02/2024 |  11:13 ⇒ 12:02 | Аутор: ТАНЈУГ

Вучевић: Питање војног рока није везано за КиМ, већ за одбрану и заштиту Србије

Потпредсједник Владе и министар одбране Милош Вучевић рекао је да питање поновног увођења обавезног војног рока у Србији није везано за Косово и Метохију, већ за одбрану и заштиту државе.
Милош Вучевић (Фото: TANJUG/ NEMANJA JOVANOVIĆ/ bs) -
Милош Вучевић (Фото: TANJUG/ NEMANJA JOVANOVIĆ/ bs)

- Што се тиче питања војног рока, оно уопште није везано за питање КиМ или није директно везано за питање КиМ. Није се неко одлучио да иде у рат, па му сада треба додатна војска. Ми морамо да разумијемо шта је оно што нас чека у будућем времену и чињеницу да ми сваке године губимо 60 хиљада људи, који су били у резервном саставу Војске Србије зато што испуњавају године живота када излазе из евиденције, дешавају се смртни случајеви, све оно што живот доноси, а добијамо 1.500 нових војника који се јављају на добровољном служењу војног рока - рекао је Вучевић гостујући на ТВ Прва.

Како је оцијенио, таква ситуција не може да се издржи и додао да, када причамо о војсци, не говоримо само о ратовима, већ прије свега о одбрани и заштити Србије.

- Да нас нико не малтретира, не понижава, да нам не одузимају нешто ново. И да нам не спремају неке нове смицалице. Да ли је онда сигурно да ће Србија поновно увести војни рок? Ја се надам да хоће. Ја живим за то, борим се политички, навијам у смислу промоције и објашњавања - истакао је Вучевић.

Министар одбране Србије је рекао да очекује да ће коначна одлука о томе бити донијета до краја ове године, зато што треба сачекати, како каже, конституисање и Народне скупштине и нове владе.

Према његовим ријечима, до 1. маја се очекује потпуна формулација, односно приједлог који ће ићи предсједнику и његовом војном кабинету.

- Ми треба, као Министарство одбране, да добијемо један период да припремимо све, регрутационе центре, здравствене установе, да те младиће прегледамо, да се здравствени прегледи изврше. Колико за то треба времена? Ми ћемо сигурно тражити од 6 до 12 мјесеци да припремимо све оно што је неопходно да би млада војска, када дође, ако таква буде одлука, имала најбоље могуће услове - изјавио је он.

Вучевић је додао да "морамо да разумијемо околности које нас окружују и да морамо да чувамо државу".

Како каже, можемо да се правимо да се ништа не дешава и да нема никакве опасности за Србију, али то ко буде говорио и промовисао, обмањиваће јавност.

- Тај концепт са том причом о потпуној професионализацији није успио готово нигдје. Он и не може да успије готово нигдје. И сви имају, шта год вам рекли, мањак професионалног састава војске. Почевши од најјаче војне силе, па до сваке државе која има тај концепт. Није могуће платама све то регулисати и неким материјалним принадлежностима, зато што можете да увијек угрозите баланс у односу на друге секторе. Морате морати водити рачуна и о просвети, здравству, култури, социјалној заштити - рекао је Вучевић.

Вучевић је оцијенио и да сматра да је увођење обавезног војног рока добро за здравље нације, јер ће се младићи који прођу обуку осјећати корисније и задовољније, а њихове породице бити поносније.

Такође, како је навео, тиме се спрема и држава да реагује на различите ситуације, попут елементарних непогода.

- Ми сви очекујемо из топлих станова да се нека сила појави која ће то да ријеши. Сјетимо се 2014. године и поплава и колико је војска тада учинила. Поплаве, клизишта, снијег, различите ситуације. И онда очекујемо да се војска и полиција појаве са довољним бројем људи, са довољном механизацијом и да то све рјеше. И сви коментаришемо да ли је то добро организовано, да ли се правовремено реаговало, да ли је то требало боље, брже, јаче, снажније. А нико се не пита ко је тај који носи ту униформу. Ко је тај који треба да лети или вози или откопава или рјешава или преноси или заштити. Па то је иста војска о којој причам - рекао је Вучевић.

Према његовим ријечима, кад год смо покушали да војску отуђимо од народа, то је резултирало крахом и неуспјехом.