latinica  ћирилица
03/01/2024 |  19:04 ⇒ 04/01/2024 | 10:32 | Аутор: РТРС

Српска враћа надлежност над републичким и локалним изборима (ФОТО/ВИДЕО)

Република Српска креираће свој изборни закон који ће бити у складу са Уставом БиХ и Српске. Ово је договорено на састанку предсједника Републике Милорада Додика са предсједницима коалиционих странака и шефовима посланичких клубова у Народној скупштини.
Састанак у Палати Републике - Фото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Састанак у Палати РепубликеФото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

Закон ће бити упућен по хитном поступку у скупштинску процедуру, а све са циљем спрјечавања урушавања уставне позиције Српске. Након састанка, коалициони партнери поручили су да ће 9. јануар бити величанствено прослављен, јер је Република Српска изнад свега.

Нисмо спремни да прихватимо било какво урушавање уставне позиције Републике Српске а имајући у виду да је Централна изборна комисија потпуно неовлашћено преузела одређене ингеренције републичког нивоа одлучивања, Република Српска ће донијети свој Изборни закон, каже предсједник Милорад Додик. Текст Закона је већ спреман и по хитном поступку биће упућен у Народну скупштину.

- Ми смо одлучили да креирамо један нови Закон који је у складу са Уставом БиХ и Српске. Предочићемо га НСРС и опозицији. Подразумијева уставно позиционирање Српске у провођењу ових избора с тим што не задире у питање избора на нивоу чланова Предсједништва то би и даље радила ЦИК и посланика у ПД ПС БиХ. Све друге изборе би проводила наша републичка комисија - истакао је Додик.

Из Скупштине ће већ вечерас и ујутро бити упућен позив на усаглашавање свим предсједницима парламентарних политичких партија.

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић рекао је данас у Бањалуци да ће у понедјељак, 8. јануара, бити одржан састанак са представницима свих политичких странака које имају народне посланике, а тема ће бити изборни закон Српске.

Када је ријеч о доношењу изборног закона Републике Српске, Стевандић је нагласио да је он утемељен у Уставу Републике Српске и БиХ и да нема правних проблема да би био донесен, те да неће бити предмет неког великог спорења.

Предсједник Социјалистичке партије Петар Ђокић поручио је да ће свако дјеловање представника власти Републике Српске бити усмјерено на заштиту уставом утврђеног поретка БиХ, који произилази из Устава БиХ и Дејтонског мировног споразума, па тако и када је ријеч о доношењу изборног закона Републике Српске.

Лидер ДЕМОС-а Недељко Чубриловић изјавио је да се Српска бори за законитост и уставност, јер је Изборни закон, након Устава, најважнији акт.

- Оно што радимо мора се схватити као борба за законитост, а никако другачије. Ако имамо чињеницу да је Изборни закон БиХ мијењан 28 пута или да су високи представници са 14 одлука ојачавали рад Централне изборне комисије БиХ која је тиме стављена изнад парламената, онда знамо о чему је ријеч - навео је Чубриловић.

Усагалашено је и да ће све одлуке које донесе Уставни суд БиХ бити неважеће, све док у њему сједе стране судије.

За Републику Српску Уставни суд БиХ не постоји све док су ту стране судије, рекао је предсједник Републике Српске Милорад Додик након састанка са предсједницима коалиционих странака и шефовима посланичких клубова у Народној скупштини Републике Српске.

- Уставни суд БиХ нема легитимитет, јер у њему нема судија из Републике Српске - поручио је Додик.

Када говоримо о Уставном суду БиХ чињеница је да мора одражавати уставно уређење државне заједнице БиХ и зато мора бити донесен закон о овом суду гдје неће сједити странци. Начин гласања у овом суду мора одражавати Дејтонски споразум и зато очекујем да партнери из ФБиХ схвате да се само овако може функционисати, рекао је предсједник НПС-а Дарко Бањац.

Српска остаје при ставу да је сједиште Апелационог одељења Суда БиХ буде у Бањалуци. Пред Републиком Српском је значајан датум, обиљежити 9. јануар, када је донесена историјска одлука о њеном формирању, касније потврђена на референдуму. Милорад Додик, који је те 1992. године учествовао у доношењу за Републику Српску најзначајније одлуке, истиче да би одрицање од 9. јануара значило одрицање од своје историје и прихватање спремности да се слуша диктат странаца.

- Уколико се неко дрзне да због нашег Дана Републике и активности које спроводимо покрене било какве спорове против било кога у Српској - Република Српска ће реаговати одређеним сетом мјера који ће показати да је спремна да одбрани своје право и на 9. јануар, и на своје постојање - рекао је Додик

Предсједник НДП-а Бојан Шапурић је поручио да ће Република Српска стално славити 9. јануар - Дан Републике.

И зато позив грађанима да 9. јануара прославе Дан Републике, за Српску величанствен догађај.