

Расправа о Нацрту устава Српске: Прво желе имовину, па онда и име Републике (ВИДЕО)

Расправи присуствују предсједник Народне скупштине Ненад Стевандић, судије Уставног суда Републике Српске, руководство Универзитета у Бањалуци, правници и историчари.
Рајко Кузмановић, предсједник АНУРС-а, нагласио је да је свака промјена устава нека врста свечаности.
- Желимо да ово буде једна ода демократији, да покажемо колико значаја дајемо овоме. Устав подразумијева један документ који се плебисцитом одржава. Ово је посљедњи час да се изврши израда новог устава - поручио је Кузмановић.
Нагласио је да је познато да се у свијету устав доноси када постојећи има преко 50 одсто измјена.
- Наш је 110 пута мијењан. Устав је акт ове Републике, а не иностраних фактора. Овај устав који је у расправи мора да покаже да централна промјена треба да буде у томе да постоји веза између народа и институција. Ова расправа треба да покаже колико значаја дајемо уставу који је закон над законима - додао је Кузмановић.
Ненад Стевандић, предсједник Народне скупштине Републике Српске, истакао је да је значајно да се академска заједница укључи у доношење новог устава.
- Када имамо стручну јавност, политичку сагласност и све остало, добијамо огромну подршку за ово питање јер сматрамо да Српска мора да уреди сва питања, па чак и дигитално власништво. Постоји мала група људи који мисле да овоме није вријеме, али они желе да праве дилове са Сарајевом. Будуће кризе и изазове попут удара на имовину заштитићемо овим. Већ постоји општа сагласност по овом питању - истакао је Стевандић.
Витомир Поповић, предсједник Радне групе за израду новог устава Републике Српске, навео је да су они у претходним јавним расправама видјели да постоји велико интересовање да Српска заштити свој национални интерес.
- Дошло је до наметања одлука и чланова у Кривични закон БиХ. Па се закони спроводе тим одлукама. Циљ је након тога донијети закон о државној имовини, јер они желе имовину Републике Српске. А након што би и то спровели, онда је упитан и назив Република Српска, који знамо да им смета - поручио је Поповић.
Народна скупштина је на посебној сједници, 13. марта, усвојила одлуку о утврђивању Нацрта устава Српске, који је закључком парламента стављен на јавну расправу која ће бити спроведена у року од 30 дана.