У Бањалуци промоција пројекта Фондације "Визуелни архив српског страдања" (ФОТО)
Приказан је дио потресних свједочења мајки, дјеце, супруга и родбине звјерски убијених Срба на простору бивше Југославије.
Директор Фондације "Визуелни архив српског страдања" Денис Бојић истакао је да је приказан само дио свједочења породица страдалих и да је српски народ преживио голготу на просторима бивше Југославије.
- Циљ ове фондације јесте да се први пут након ратних дешавања српско страдање географски обједини, те да буде створена јединствена дигитална база о страдању Срба у Љубљани, Загребу, Вуковару, Книну, Сарајеву, Мркоњић Граду, Мостару, Приштини, Призрену, Кравици, Броду, те бројним другим мјестима широм некадашње Југославије - рекао је Бојић у обраћању на промоцији овог пројекта.
Бојић каже да би тиме првенствено српски народ, али и цијело човјечанство у исповијестима из првог лица која су обједињена у мултимедијалној платформи, били информисани о обиму и размјерама страдања српског народа на просторима бивше Југославије.
Бојић је истакао да је потреба за оваквим архивом вишеструка.
- Визуелни архив српског страдања има лично, национално, емотивно, историјско и образовно значење - рекао је Бојић.
Промоцији пројекта присуствују и министри у Влади Српске, вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић, генерална директорка Радио телевизије Републике Српске Дијана Миланковић, те представници Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Борачке организације Републике Српске, невладиних организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата, као и званице из јавног живота.
На промоцији су присутни и представници породица страдалих из Србије, као и свештенство СПЦ.
Пројекат Фондације "Визуелни архив српског страдања" реализован је у сарадњи са Републичком организацијом породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, а под покровитељством предсједника Српске.
Пројекат представља један од најзначајних и највиших националних интереса српског народа.
Њиме ће бити остављено, као трајни запис, свједочанство о страдању Срба током ратних дешавања деведесетих година прошлог вијека на простору бивше Југославије.