Колико кошта мјесечна потрошачка корпа? (ВИДЕО)
Потрошачка корпа код већине грађана у протеклих неколико мјесеци сведена је на све мање производа. Разлог су високе цијене основних животних намирница.
А управо за ове намирнице грађани су, према подацима Савеза синдиката Републике Српске, највише новца и издвајали. У оквиру потрошачке корпе која је за септембар износила 2.523 марке, највише новца на другом мјесту, издвајано је за становање и комуналне услуге.
- Септембар ове године у односу на прошли, цијена хљеба је поралса за 15 одсто, јунетина 10, свињетина 19, млијеко 10 одсто. Ако се узме податак да се за храну издваја 1.137КМ онда је евиденто колико је ослабила куповна моћ радничке класе - каже Божана Радомир, виши стручни сарадник за економска питања у Савезу синдиката Републике Српске.
У Удружењу за заштиту потрошача кажу да је мјера коју је Влада Српске донијела у оквиру кампање "Друштвено одговорни" добро рјешење у вријеме када слаби куповна моћ. За Владу и ресорно министарство предлажу и дугорочна рјешења.
- Увођење диференциране стопе ПДВ-а о којој ми стално причамо јер већина земаља у окружењу то има, то би био један од приједлога да се за поједине производе уведе стопа нула, а за друге то може бити и веће - каже Јован Василић, Удружење за заштиту потрошача "Звоно" Бијељина.
Мјере за побољшање економске и социјалне ситуације имају и у Унији послодаваца. Најавили су потписивање споразума с Владом Српске и синдикатима, а све да би отворили већи број радних мјеста и тиме задржали радну снагу у овој земљи.
- Заговарамо отварање 10.000 радних мјеста на којима се може зарадити плата од 2.000 КМ и више. Ми то сад адресирамо према Влади. То је једна од мјера која би требала да буде ефикасна да наставимо са тим мјерама и појачамо средства која су умјерена ка технолошком развоју компанија - истакао је Саша Аћић, директор Уније послодаваца Републике Српске.
Просјечна нето плата у Републици Српској за септембар је износила 1.277 марака и у односу на исти мјесец прошле године номинално је већа за седам одсто. Према подацима Завода за статистику, највиша просјечна нето плата исплаћена је у подручју финансијске дјелатности 1.730 марака, а најмања у грађевинском сектору 971 марку.