

Александра Мариловић међу добитницима Печата вароши сремскокарловачке
Ово је данас једногласно одлучио жири Бранковог кола у саставу Андреј Јелић Мариоков, Јелена Алексић и Ненад Грујичић, а у ужем избору за награду биле су и књиге Братислава Јевтовића, Тијане Саватовић, Александра Новаковића, Секуле Шарића, Милоша Пуђе и Новака Ђукића.
- Александра Мариловић (Дервента, 1986.) је дипломирала српски језик и књижевност на Филолошком факултету у Бањалуци. Објавила је четири књиге поезије, роман и збирку есеја. Послије награде Стражилово (2012.), признање Печат вароши сремскокарловачке је друга награда Бранквога кола која је припала овој даровитој пјесникињи. Као веома риједак случај овјенчан двјема различитим наградама од исте институције, ново признање добила је за књигу духовне поезије "Ноћи дуге у прогонству" (Арт принт, Бањалука, 2023). То је књига онтолошке преобразбе, жива метаморфоза жене у правцу духовне зрелости која надилази голе књижевне разлоге - саопштио је жири Бранковога кола.
Књига, како је наведено, садржи пјесме свевидеће псалтирске снаге и љепоте, озарене духовности која је дата ријеткима.
- Поједини стихови и пјесме расцвјетавају се у незадржив исцјелитељски плач и призив Господа. Ова врста поезије зазива потребу за монашким животом и подвигом, не само код ауторке већ и код оних читалаца који посједују прозорљив поглед и молитвену резонанцу бића. Са умјетничке тачке, ова књига је урађена у замаху истинске стваралачке потребе, у знаку урођеног талента који је веома рано стекао свијест о самоме себи - закључено је у саопштењу Бранковога кола.
У сусрет прослави 200. годишњице рођења Бранка Радичевића, награда Печат вароши сремскокарловачке биће новим лауреатима свечано уручена на Прољећним Бранковим данима 2024 у Сремским Карловцима, у чувеној, најстаријој српској гимназији, гдје се Алексије Радичевић, потоњи пјесник Бранко, школовао од 1835. до 1841. године.
Печат вароши сремскокарловачке једна је од најстаријих и најугледнијих пјесничких награда у региону. Приликом оснивања 1967. године, ово дуговјечно признање добило је осам пјесника: Рајко Петров Ного, Радомир Мићуновић, Бранко Бошњак, Петко Војнић Пурчар, Тито Билопавловић, Звонимир Хусић, Милорад Миленковић Шум и Карољ Јунг.