latinica  ћирилица
04/10/2023 |  09:11 ⇒ 09:14 | Аутор: ТАНЈУГ

Вучевић: Ситуација на КиМ узнемирујућа, живот за Србе неодржив

Министар одбране Србије Милош Вучевић оцијенио је да је ситуација на КиМ у најмању руку узнемирујућа и да је живот за Србе неодржив.
Милош Вучевић (ФОТО: TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ/ bg) -
Милош Вучевић (ФОТО: TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ/ bg)

Како је рекао, од доласка Аљбина Куртија на чело привремених приштинских институција, Срба на КиМ је мање за 11 одсто и плаши се да ће се тај тренд наставити.

- Имамо искрено дивљење према свим Србима који остају и опстају на КиМ све ове године. То је живот у немогућим условима. Нико од нас не може да перципира шта се дешава и какав је то живот - навео је Вучевић на ТВ Прва.

Вучевић је навео да га посебно иритира када неко из централне Србије учествује у етикетирању и жигосању Срба да су центри или мјеста организованих криминалних група и, како каже, играју "дупли пас", фудбалски речено, са Куртијем да би створио легитимитет за све оно што се ради Србима.

Осврћући се на наводе да Србија гомила војску на административној линији, Вучевић је рекао да ће Србија неке политичке захтјеве, консеквенце и циљеве видјети у наредним данима.

Како каже, током кризе са барикадама крајем 2022. године, ми смо преварени као држава и као народ.

- Тада смо имали нешто више од 13.000 припадника Војске Србије и специјалних јединица МУП-а у том потезу око административне линије и у гарнизонима у близини. Сада, два дана послије догађаја у Бањској, ми смо имали 8.350 - рекао је Вучевић.

Како каже, тренутно се чује канонада оптужби из међународне заједнице да Србија нешто гомила.

- Данас ми имамо испод 4.500 припадника Војске Србије на дијелу суверене територије Републике Србије на којој наша војска смије апсолутно слободно да се креће. Ми немамо никакве рестриктивне одредбе за копнену зону безбједности - колико људи смијемо да имамо или колико технике и наоружања можемо да поставимо на том потезу - навео је Вучевић.

Вучевић је рекао да Србија сада има деангажовање, а не повлачење, дијела јединица и да се оне враћају у своје гарнизоне и касарне и на своје редовне активности.

Како каже, Војска Србије и Министарство одбране прате све што се дешава на том простору, који по свим међународним правима и правилима припада Републици Србији, јер је то велики безбједносни ризик и пријетња за Србију.