Бећировић: Суверенитет БиХ у Дејтонском споразуму потврђен девет пута
- Суверенитет се спомиње два пута у главном дијелу Дејтонског споразума, два пута у Анексу 1-А, који се односи на војна питања и пет пута у Анексу 4, односно Уставу БиХ. Директно се спомиње пет пута, али имају и два "индиректна! спомињања: члан I 1. који се односи на континуитет, а што је јако битно, и члан II 7. који се односи на међународне споразуме у којем се наглашава да ће Босна и Херцеговина остати или постати уговорна страна међународних споразума наведених у Анексу 1 на Устав БиХ. То је директна потврда државног суверенитета - навео је Бећировић у саопштењу за медије.
Бећировић је навео да је "посебно битно да су главни текст Дејтонског споразума и Анекс 1, поред Анекса 10, дијелови Дејтонског споразума чији су потписници и Република Хрватска и Савезна република Југославија, чији је Србија правни сљедник".
Он додаје да се Србија, исто као и Хрватска, дакле, кроз главни дио Споразума и Анекс 1 Дејтонског споразума, четири пута обавезала на поштовање суверенитета БиХ.
- Шта више, Србија се у члану I Дејтонског споразума обавезала да ће стране у потпуности поштовати суверену једнакост једна друге. С обзиром на "суверену једнакост" Босне и Херцеговине и Србије, што је Србија својим потписом признала, потпуно је неодржива теза да БиХ суверенитет црпи од ентитета или да је суверенитет БиХ у било каквој мјери умањен или на било који начин другачији од суверенитета Србије - навео је Бећировић.
Он даље наводи да члан 10. Дејтонског споразума изоставља Хрватску и фокусира се на БиХ и Србију, прописујући да те двије земље "признају једна другу као суверене и независне државе".
- Признање суверенитета ове двије државе било је узајмно и идентично. Анекс 1. је, потом, експлицитно прописао да ће све оружане снаге на територији БиХ "дјеловати у складу са суверенитетом и територијалним интегритетом БиХ", а то је тада укључивало и снаге сусједних држава које се нису повукле са територије БиХ у року 30 дана - рекао је Бећировић.