Зашто Шмиту смета договор партнера у власти о кључним питањима за европски пут БиХ? (ВИДЕО)
Тако се јуче, не случајно, на годишњицу Дејтона, Кристијан Шмит ставио изнад закона и Устава. Зашто Шмиту смета договор партнера у БХ власти о кључним питањима за европски пут БиХ?
Његово уплитање је доказ да је БиХ експеримент и да се инструисани ОХР поставља као конкуренција и Европској унији, оцјена је српског члана и предсједсавајуће Предсједништва Жељке Цвијановић.
Драган Човић је позвао све који желе добро БиХ да се не мијешају.
Велика је брига самозваног високог представника за судбину сарајевске Националне и универзитетске библиотеке, или још шест других институција од значаја за културу. Толика да је запослене библиотекаре, у маниру „брижног оца“ окупио под своја крила и обећао да ће својим декретима да им надокнади не само тромјесечне плате, него ће их превести на државне јасле. То што су жртве заблуде, јер за то нема ни законског ни уставног основа Шмиту није важно.
Циљ му је, каже предсједник Републике Српске, централизација институција културе и рушење договора владајуће већине на европском путу.
- Управо тако то дјелује, чим се нешто договори он наступа и доказује да је важан. Насиље којим покушава да се наметне. Он нема ништа с тим стварима и да је легалан, он нема ништа с тим - рекао је предсједник Српске Милорад Додик.
Шмит је удар у чело наших договора, каже српски члан и предсједавајућа Предсједништва констатујући да нажалост није једини странац који то чини.
- ЕУ претјерано толерише постојање једног неизабраног странца који нема везе са европским правним тековинама, европским стандардима и принципима. Ствари постају недопустиве. Чини ми се да се намјерно праве кризе - навела је српски члан и предсједавајућа Предсједништва Жељка Цвијановић.
Из Владе Републике Српске појашњење Кристијану Шмиту. Подсјећају да је њен став непромјењив још од 2009 и првих покушаја централизације установа културе.
У саопштењу истичу да је на темељу Уставу БиХ јасно да култура није надлежност БиХ, а све што није децидно наведено као БХ надлежност, припада ентитетима.
Подсјећају, још 2020. године Влада је дала сагласност да финансирање ових институција преузме Влада Кантона Сарајево.
Влада Републике Српске закључила је да не постоји уставноправни основ за доношење предложеног закона о установама културе на нивоу Босне и Херцеговине. Подсјећамо да је господин Шмит повукао још један у низу потеза који представљају директно кршење документа који је у БиХ донио мир.
Да Шмит атакује на темељне вриједности БиХ, као и да се потрудио да омаловажи договор владајуће БХ већине, оцјена је и Драгана Човића. Констатовао је да се увијек неко потруди да "измакне столицу" и сруши договор партнера у БиХ. Позвао је све иностране факторе да препусте домаћим структурама да доносе одлуке.
- Чим се појави неко ко намеће нека рјешења, без обзира ко је он и нарушава однос, чини се да увијек да алат некоме од партнера који сједе за столом да то проблематизују и условљавају даљим учешћем у раду. Позивам пријатеље који желе добро БиХ да препусте домаћим структурама да доносе одлуке. Свака помоћ са стране је сувишна - истакао је Човић.
Да ли је Човићев наговјештај да Савјет министара неће засиједати договореном динамиком доказ да је Шмитовање имало ефекта?
Још се зна, а до јуче су се и бошњачки партнери у власти заклињали да ће до 4. децембра остварити напредак како би БиХ добила прву траншу из Плана раста намјењених за пројекте, али и ради отварања преговора са ЕУ за које су се понадали да ће почети у марту идуће године.