latinica  ћирилица
20/07/2023 |  13:50 ⇒ 18:39 | Аутор: РТРС

Анализа стручњака - досадашњи високи представници у међународном документу (ФОТО)

Од осам високих представника који су служили у БиХ шест их је именовано тако што је Савјет безбједности УН резолуцијом дао сагласност за ступање на дужност. За једног од њих - Кристијана Шмита је постојала намјера, међутим резолуција није усвојена. За петог по реду високог представника на тој функцији Кристијана Шварц-Шилинга нема акта тог типа, али има писмо подршке.
ОХР - Фото: РТРС
ОХРФото: РТРС

Наиме, високи представник установљен је Анексом који предвиђа обавеза именовања у складу са релевантним резолуцијама Савјета безбједности УН, које дају сагласност за именовања високог представника које је извршио Управни одбор Савјета за имплементацију мира.

То је потврђено закључком Конференције о имплементацији мира 8. и 9. децембра 1995. у Ланкастер Хаусу, Лондон, гдје "Конференција позива Савјет безбједности Уједињених нација да да сагласност на именовање Карла Билта за високог представника.

Поред тога ова обавеза је потврђена и кроз седам резолуција - шест усвојених и једна неусвојена у форми нацрта - истакнуто је у анализи коју су урадили домаћи стручњаци за уставно право, под називом Високи представник у међународном документу, која је у посједу РТРС.

Досадашњи високи представници и трајање мандата - Карл Билт 1995-1997, Карлос Вестендорп 1997-1999, Волфганг Петрич 1999-2002, Педи Ешдаун 2002-2006, Кристијан Шварц-Шилинг 2006-2007, Мирослав Лајчак 2007-2009, Валентин Инцко 2009-2021.

На основу ових докумената закључено је и да је потврђено правило да именовање високог представника мора бити у складу са релевантном резолуцијом.

- Шмит то нема, те се може сматрати високим представником, а та позиција се може сматрати упражњеном. Посљедично одлуке које доноси немају правну снагу и Република Српска их не мора примјењивати - истакли су у овој анализи.

Наиме, званичници Српске од доласка њемачког дипломате Кристијана Шмита у фотељу високог представника тврде да он није ни легитиман ни легалан, јер нису испоштоване прописане процедуре приликом именовања. Посебан акценат стављају на то да он нема потребну резолуцију Савјета безбједности, а тај став дијеле руска и кинеска канцеларија у том међународном тијелу, док при западнооријентисаним амбасадама и у ФБиХ тврде да Нијемац легално ради у БиХ.

У документу, у чије дијелове РТРС има увид, побројани су високи представници, почевши од Карла Билта именованог 1995. до Валентина Инцка, чији је мандат истекао 2021. године.

Заједничко за све њих, осим Кристијана Шварц-Шилинга, је да им уз имена стоје резолуције Савјета безбједности УН, којима је потврђиван њихов мандат у БиХ.

Уз Шмита пише, како су навели, само да је одбијен нацрт резолуције, што према руском и кинеском тумачењу у УН значи да му Савјет није дао сагласност, тако да је позиција упражњена, али тај став не дијеле у тамошњој канцеларији САД.