latinica  ћирилица
07/04/2025 |  18:54 ⇒ 20:15 | Аутор: РТРС

Кредитне олакшице за грађане, привреду и локалне заједнице погођене поплавама (ВИДЕО)

Становници подручја које су у марту и априлу захватиле поплаве санирају штету. Из Фонда солидарности поплављеним градовима и општинама исплаћено је три милиона марака.
Поплаве, Приједор - Фото: РТРС
Поплаве, ПриједорФото: РТРС

Додатна помоћ за оне који су кредитно задужени, а чија је имовина страдала у поплавама.
Агенција за банкарство Републике Српске донијела је одлуку о увођењу кредитних олакшице за грађане, привреду и локалне заједнице погођене поплавама.

Саво Крејић из Приједора годинама се бави продајом грађевиснког материјала. Недавна поплава, каже, уништила му је све што је годинама стварао. Кредитно је задужен, а олакшице које Агенција за банкарство нуди су, каже спас и сигурност за предузетнике.

- То је огромна штета, преко 30 хиљада марака. Шта је све пропало? Највише грађа, блокови, сипорекс, пластичне цијеви, машине за производњу. Све су биле у води, све је пропало - рекао је Крејић.

Предузетник Дамир Топић, чија се фирма бави уградњом и одржавањем лифотова и данас збраја штету од поплава. Каже да свака помоћ много значи, посебно у кризним тренуцима.

- Уређаји који су електротехника, и остало, сви резервни дијелови нови који су били у складишту све је пропало. Три камиона смећа су избачена. Свака помоћ привреди и становништву је добро дошла - навео је Топић.

У циљу ублажавања негативних економских посљедица проузрокованих поплавама, Агенција за банкарство наложила је банкама и микрокредитним организацијама привремену мјеру - увођење кредитне олакшице за физичка и правна лица.

- Уколико имају кредитне обавезе, да те кредитне обавезе могу да замрзну, да их не ваћају одрежен период како се договоре са банком, да се додатно не оптерећују. Да им се не може дизати каматна стопа, да им се не може обрачунавати затезн а камата. Да банка не може да им шаље обавјест уколико нису уредни. Напросто, ово су ствари на које нико не може да рачуна - истакао је директор Агенције за банкарство Републике Српске Срђан Шупут.

Осим Приједора, Лакташи су били један од градова који су због поплава претрпили огромну штету. Становништву чија је имовина уништена у поплавама дијелом ће помоћи средствима која су добили од Фонда солидарности.

- Већ су нам легла средства, локалним заједницима у петак. Ми ћемо дио средстава да одвојимо за помоћ становницима којима је вода ушла у кућу, у домаћинства. Средства ћемо усмјерити у локалну инфраструктуру, два моста су оштећена на нивоу локалне заједнице - изјавио је градоначелник Лакташа Мирослав Бојић.

Из Владе Српске појашњавају да је у претходном периоду око 240 милиона марака уложено у водозаштитне објекте.

- До данашњег дана од 2019. године исплаћено је 410 милина марака. Исплаћено, само прије пет дана, рачунајући и викенд, интервентно за најугроженије, три милиона марака из Фонда солидатности и то иде преко локалних заједница - истакао је премијер Српске Радован Вишковић.

Локалне комисије у општинама и градовима, које су биле поплављене, задужене су за процјену штете. Након тога помоћ би требало да добију они којима је најпотребнија.