Петровић: Интензиван рад на шест великих пројеката
Петровић је рекао да, осим Хидроелектране Дабар, на којој су прошле недјеље почели главни радови на подручју Билеће, предстоје такође и обимни, главни радови и на три хидроелектране на ријеци Бистрици, укупне снаге 37 мегавата, које ће бити завршене за три године.
- То је већ завршен посао у смислу финансирања, а наравно да треба, кроз надзор, пратити квалитет извођења радова који су току - појаснио је Петровић.
Он је навео да је трећи пројекат ХЕ Мрсово на ријеци Лим, која ће се радити са реномираном турском компанијом МГА и најавио да ће та хидроелектрана бити пуштена у рад за 31 мјесец.
- То дјелује брзо, они тврде да могу и раније, али такав је рок у уговору - додао је Петровић за Срну.
Четврти пројекат је ХЕ Бук Бијела, која се реализује у сарадњи са Србијом, подсјетио је Петровић и додао да су већ отворене понуде за главне радове и да се очекује врло брзо, након потписивања уговора, да се рјешава финансирање тог пројекта.
Према његовим ријечима, најраније за годину дана може се очекивати потписивање уговора о финансирању тог пројекта, да би се могла отворити градилишта на Горњој Дрини, односно на ХЕ Бук Бијела, а потом и на хидроелектранама Фоча и Паунци.
- Пети пројекат је Вјетропарк Хргуд код Берковића, за који постоји кредитни аранжман од 64 милиона КМ са њемачком КФВ банком - рекао је Петровић и додао да се одвија споро због њемачких процедура.
- Ради се главни пројекат и ове године ће бити изабран извођач радова, за које тврде да могу бити завршени за годину дана - појаснио је Петровић.
Он је најавио да ће најбржи пројекат бити Соларна електрана Требиње 1 која се ради са мађарском компанијом "Лугос рињуабл", а која би сљедеће године требало да буде пуштена у рад.
Према његовим ријечима, мађарски партнери су већ у фази одабира извођача и опреме за ту соларну електрану, а током љета се очекују припремни, а након тога и главни радови на монтажи опреме, с тим да је највећи проблем трафостаница за чију испоруку треба 12 мјесеци.
Петровић је напоменуо да су, осим тих шест, развили још два пројекта – ХЕ Билећа, снаге 33 мегавата и Соларну електрану Требиње 2, снаге 53 мегавата, за које већ постоје концесије.
- Сада гледамо који ћемо модел примијенити, да без нашег новца завршимо те објекте, јер постоји и такав модел и биће ускоро презентовано са неком од компанија коју будемо одабрали, пошто четири компаније желе да граде објекте из обновљивих извора енергије у Републици Српској - додао је Петровић.
Он је додао и да је у току и куповина концесије за Хидроелектрану Цијевна 3 код Добоја, која је у власништву Електродистрибуције Добој, пошто електродистрибуције не могу да граде производне објекте, с циљем наставка те инвестиције, која је спремна.
- Огромни су потенцијали Републике Српске, веома је тешко развијати пројекте. Недостаје кадрова који су најважнији за реализацију инвестиција и мало је оних који су радили у инвестицијама, јер изградити нови објекат, није исто као експлоатација и одржавање пројекта - појаснио је Петровић.