latinica  ћирилица
21/11/2024 |  09:20 ⇒ 09:21 | Аутор: СРНА

Завршетак јесење сјетве за десет дана

Јесења сјетва у Републици Српској биће завршена за 10 дана, а киша и јаче магле посљедњих дана погодовале су засијаним усјевима на већини парцела, рекао је Срни предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача Републике Српске Стојан Маринковић.
Јесења сјетва - Фото: РТРС
Јесења сјетваФото: РТРС

Маринковић је навео да је обрада земљишта била отежана због недостатка влаге током јесени, што је мало поколебало пољопривредне произвођаче да не обаве сјетву у оптималном агротехничком року.

- Поучени неким искуством ранијих година имамо могућност још 10 дана да обавимо сјетву - рекао је Маринковић.

Он савјетује пољопривредним произвођачима да обиђу парцеле, јер је због претходног сушног периода видно присуство глодара на парцелама пшенице и јечма и потребно у што краћем периоду извршити дератизацију постављањем мамаца.

Маринковић је напоменуо да је цијена сјетве приближно на прошлогодишњем нивоу, гориво је мало јефтиније, благо је поскупио сјеменски материјал, а ђубриво је нешто јефтиније него прошле године.

- Скрећемо пажњу пољопривредним произвођачима да ћемо сигурно поново у вријеме жетве пшенице имати проблем откупа и цијене, али морамо да схватимо да сами улазимо у тај ризик и да је пшеница берзанска роба и цијена зависи од кретања на свјетском тржишту - указао је Маринковић.

Он је додао да пољопривредници могу обратити пажњу на сортимент и начин ђубрења да добију пшеницу што бољег квалитета која ће одговарати млинско-пекарском сектору.

- Није лако бити домаћин, располагати земљиштем, планирати, економисати и правити складишта, све то захтјева одређена улагања и ту морамо истаћи субвенције Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и аграрни буџет који ће трећу годину бити 180 милиона КМ - навео је Маринковић.

Он је рекао да ће представници Савеза у наредном периоду имати састанке у ресорном министарству, гдје ће изложити своје планове, те да сматра да ће и овога пута Министарство удовољити већини захтјева пољопривредних произвођача.

- Средстава је довољно, али је потребно да извршимо правилнију расподјелу, јер смо, рецимо, имали сточаре, свињаре који су били погођени били афричком кугом свиња, с друге стране воћари су имали проблеме са високом темпаратуром гдје ни наводњаване није могло пуно помоћи, па је био лошији квалитет производа и принос - истакао је Маринковић.

Он је додао да су повртлари, такође, имали проблеме па су зато ниске откупне цијене.

- Све што нас је до сада пратило пратиће нас и наредне године. Ствар је опредјељења, процјене, ризика самог пољопривредног произвођача шта, како и у којим количинама посијати - навео је Маринковић.