Гајанин: Уставни суд уноси правну несигурност
Гајанин је рекао да ће на округлом столу учествовати научници и сарадници оба јавна универзитета, чији је рад базиран на тој материји.
Он је истакао да су представници академске заједнице оба јавна универзитета потписивањем петиције којом изражавају незадовољство радом Уставног суда БиХ, указали да овај суд уноси правну несигурност.
Према његовим ријечима, изражена је забринутост одлукама Уставног суда БиХ, нарочито посљедњом о брисању члана 39 Правилника суда, којим је предвиђено одгађање сједнице ако не присуствује најмање један судија кога је изабрала Народна скупштина Српске.
- Тиме смо указали да се академска заједница, али и сви у БиХ, осјећају несигурно у правном погледу и да се уноси правна несигурност уколико Уставни суд БиХ поступа на начин да чланови тог суда из реда једног конститутивног народа не учествују у измјенама одговарајућих правила или прописа који регулишу његов рад - рекао је Гајанин.
То значи, каже Гајанин, да би и ниже правосудне институције могле да се понашају на исти начин.
Представници академске заједнице Републике Српске изразили су незадовољство радом Уставног суда БиХ, посебно његовом одлуком од 19. јуна којом је брисан члан 39 Правила овог суда, наглашено је у петицији коју је за сад потписало њих 194.
Уставни суд БиХ није дао никакав одговор након захтјева из Републике Српске да до јуче у подне повуче спорну одлуку о брисању члана 39 Правилника тог суда, којим је предвиђено одгађање сједнице ако не присуствује најмање један судија кога је изабрала Народна скупштина Српске.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик најавио је раније да ће, ако Уставни суд БиХ не укине најновију одлуку, бити заказана сједница Народне скупштине на којој ће бити донесен закон о престанку важења и објављивања одлука тог суда у Српској и заштити лица која буду прогоњена због тога од органа БиХ.
Таква сједница, рекао је Додик, могла би да буде одржана већ у уторак, 27. јуна.