"Користити ћирилицу и вратити јој мјесто које јој припада" (ФОТО)
Изложба 56 ћириличних рукописа, пристиглих из приједорске регије, отворена је у Народној библиотеци и том приликом је указано на значај употребе, очувања и љепота ћириличног писма.
Новчане награде и дипломе првопласираним учесницима конкурса у четири категорије обезбједила је и уручила посланик у Народној скупштини Републике Српске Бобана Ћибић, која је истакла да је ова манифестација доказ да се српски језик, писмо и традиције могу његовати и промовисати међу свим генерацијама.
Ћибићева је истакла да ћирилицу треба користити што чешће и на тај начин показати колико се цијени своје писмо, језик, културу, обичаје и народ у цјелини.
Директор Народне библиотеке Данијела Балабан рекла је да први пут ове године организују избор најљепшег ћириличног рукописа кроз конкурс "Ћирилицом остављамо траг", а идеја је била библиотекарке у Основној школи "Свети Сава" професора Дијане Кнежевић и професора српског језика Милоша Кецмана.
Професорица Кнежевић је истакла огроман значај промоције ћириличног писма, подсјетивши да народ који нема свој језик и писмо - фактички и не постоји.
Она је истакла да је ћирилица као писмо много потиснута и запостављена у културном и јавном животу, чак и у умјетности, а тај тренд се креће од седамдесетих година 20. вијека.
- У школама се користи јер је то основно српско писмо, али ван школа, нажалост, све мање и мање. То су и разлози зашто кроз овакве манифестације желимо да промовишемо ћирилицу и вратимо јој мјесто које јој припада - рекла је Кнежевићева и нагласила значај да се у свакодневном животу не преузимају туђе ријечи, изрази, скраћенице.
Награђени аутори најљепших ћириличних рукописа, ученици Ана Лазаревић и Александра Ритан истакле су да ћирилицу свакодневно користе и воле, те да су поносне јер је данас награђен њихов труд и лијеп рукопис.
Ританова је награђена у категорији млађих основаца, Лазаревићева у категорији старијих основаца, Ивана Семиз у категорији средњошколаца, а Свјетлана Јакшић у категорији осталих пријављених грађана.
Четворочлани жири конкурса "Ћирилицом остављамо траг" је на основу критеријума дефинисаних конкурсом оцјењивао уредност рукописа, технику, формат, избор оловке којом су радови написани и слично.
Награде су уручене и ауторима радова који ове године нису задовољили све критеријуме за најљепши рукопис, али су уложили велики труд, као и дјеци из удружења "Растимо заједно" из Козарске Дубице.
Захвалница за учешће уручена је и Основној школи "Драган Вујановић" из Сводне јер су подстакли дјецу да се пријаве на овај конкурс и колективно послали своје пријаве.
Изложба ћириличних рукописа у Народној библиотеци у Козарској Дубици биће отворена наредних 14 дана.