Да ли муниција из БиХ и Србије преко посредника, "сивим" каналима, доспијева у Украјину? (ВИДЕО)
Упркос приливу софистицираног западног наоружања, Оружане снаге Украјине и даље се ослањају на руско оружје. Потребна им је муниција јер је немилице троше и грчевито је траже по земљама источне Европе. У помоћ им прискачу амерички посредници са готовином који претражују фабрике у БиХ, Србији и Румунији у потрази за гранатама и начинима да их пребаце у Украјину - пише "Њујорк тајмс".
– Имам неку резерву према томе. Ја не знам да ли је то са одређеним доказима. Исти или сличан текст је и у Србији објављен, па је и Србија вршила одређне контроле – рекао је помоћник министра у министарству спољне трговине и економских односа у Савјету министара Драгиша Мекић.
Суштина извоза оружја и муницији из БиХ у томе је да компаније имају тзв. "енд јузер" сертификат, односно потврду од земље у коју извозе робу. Без тога не могу добити дозволу од Министарства спољне трговине. Само прошле године издато је 800 дозвола од чега 95 одсто се односи на компаније из Федерације БиХ. Због рата у Украјини и ситуације у региону пооштрена је контрола додјељивања дозвола - кажу у министарству.
- Тражимо изричито да се наведе да ће се роба користити на територији државе крајњег корисник. За војну опрему се тражи и изјава да роба неће бити извезена без сагласности БиХ. Да ли је та држава испоштовала те цертификате и међународне документе, ми то не знамо - истакао је Мекић.
Управо је ту пукотина у ланцу "лиферовања" оружја и муниције из БиХ у Украјину, сматра Љубиша Боровчанин, пензионисани генерал Полиције републике Српске, познавалац прилика у намјенској индустрији. Нема гаранција да земља чланица НАТО-а, којој је БиХ извезла оружје и муницију, касније неће ту робу испоручити Кијеву да је искористи против руске војске.
- Може било која држава, чланица НАТО да увезе из БиХ оружје, и то је регуларно и легално. Даљи би корак био да то оружје као помоћ испоруче Украјини и ту нема механизма заштите. Све је регуларно ако се достави "енд јузер" сертификат и ту се прича завршава, али ако земља "енд јузер" преусмјери то оружје, онда је то злопутреба - наглашава Боровчанин.
Да ли је на тај начин 3.500 ракета из српске фабрике "Крушик" у Крушевцу, преко Турске и Словачке, испоручено оружаним снагама Украјине, како пишу медији? Одговор од званичног Београда тражи МИП Руске Федерације.
О томе се водила и расправа у Скупштини Србије. Српски министар одбране Милош Вучевић демантује извоз смртоносне робе зараћеним странама у Украјини.
- Србија није продала ни метак, мину, гранату или пушку било којој зараћеној страни на украјинском ратишту и то ће остати политика Србије - категоричан је Вучевић.
Прошле године од извоза оружја, муниције, експлозива и пиротехничких средстава БиХ је остварила приход више од 230 милиона марака. Највише су куповале САД, Саудијска Арабија и Турска. Највећи извозници су фабрике из Коњица, Горажда, Вогошће и тек једна из Српске - ТРБ Братунац.
Од момента када је Бакир Изетбеговић изјавио да "правимо оружје за извоз али и за не дај Боже", постоји сумња да фабрике намјенске индустрије у Федарацији, под контролом Бошњака, праве фиктивне уговоре и да производе оружје и муницију за лагер.
У Министарству спољне трговине кажу да постоје дупле контроле и инспекције фабрика и да дозволе за извоз оружја дају тек након добијених мишљења Министарстава иностраних послова, одбране, безбједности, али и ОБА БиХ.