latinica  ћирилица
11/04/2025 |  18:16 ⇒ 18:26 | Аутор: ТАНЈУГ

Фридрих Мерц требало би да буде изабран за њемачког канцелара 6. маја

Лидер њемачке Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) Фридрих Мерц требало би да буде изабран за канцелара 6. маја, јавио је данас Ројтерс, позивајући се на извор из странке.
Берлин (фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK) -
Берлин (фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK)

Извор је навео да су се о томе договорили ЦДУ и њихови партнери из Социјалдемократске партије Њемачке (СПД).

Политико је објавио да ће у оквиру договора о новој њемачкој влади, министарства спољних послова и економије предводити конзервативни министри из странке ЦДУ, док њихови коалициони партнери из СПД-а преузимају ресор финансија и одбране.

Лист наводи да ће у новој њемачкој влади Хришћанско-социјална унија (ЦСУ) предводити Министарство унутрашњих послова.

Политико пише да ће посланик ЦДУ Јохан Вадефул највјероватније замеијнити Аналену Бербок на позицији шефа њемачке дипломатије, узимајући у обзир његове дугогодишње везе са Вашингтоном и Бриселом.

Осим Вадефула, овај ресор могао би да преузме и бивши лидер ЦДУ Армин Лашет или Јенс Шпан, који је добро повезан са америчким републиканцима, иако није искусан дипломата.

Бриселски лист наводи да се очекује да ће Борис Писторијус наставити да обавља функцију министра одбране, на коју је именован око годину дана након почетка рата у Украјини у фебруару 2022. године, а у анкетама се констатнто рангира као један од најпопуларнијих политичара у Њемачкој.

Када је ријеч о Министарству финансија, главни кандидати за шефа су Ларс Клингбајл, који је био један од главних преговарача СПД у коалиционим преговорима, и Јерг Кукис, дугогодишњи савјетник бившег канцелара Олафа Шолца.

Карстен Линеман, један од најближих савезника будућег канцелара Фридриха Мерца, највјерованије ће преузети Министарство економије, а очекује се да ће бивши министар саобраћаја из ЦСУ Александер Добринт постати нови министар унутрашњих послова, наводи бриселски портал.

Конзервативна алијанса ЦДУ/ЦСУ однијела је побједу на савезним изборима 26. фебруара, а претходну владу предводио је социјалдемократа Олаф Шолц.

Успјех на изборима остварила је и крајње десничарска Алтернатива за Њемачку (АфД), али су конзервативци одбили могућност формирања коалиције са том странком.