Пашалић: Обезбијеђено скоро пола милијарде КМ за сектор управљања водама
Пашалић оцјењује да је то био најуспјешнији период за водопривреду Републике Српске јер се реализују улагања која су већа него укупна улагања у протеклих 25 година.
- Имплементирани су или су у фази реализације пројекти који у најширем смислу представљају одговор на потребе становништва и привреде, као и развоја руралних подручја, а то значи развоја Републике Српске у цјелини - рекао је Пашалић за билтен Јавне установе "Воде Српске".
Он је навео да је за сектор управљања водама у Српској обезбијеђено скоро пола милијарде марака од међународних финансијских институција, ИПА средстава, билатералних донатора, буџета и Фонда солидарности Републике Српске.
Пашалић истиче да је ресорно министарство, у сарадњи са "Водама Српске" у протеклом периоду, а нарочито након поплава 2014. године, обезбиједило више од 250 милиона КМ за рехабилитацију водозаштитних објеката како би се обезбиједио висок ниво заштите становништва и привреде и значајно смањили ризици од поплава у Српској.
Он каже да хидротехнички стандарди који се примјењују на подручју Републике Српске премашују стандарде нивоа заштите од поплава који се примјењују у већини европских земаља.
Пашалић је рекао да су, осим значајних инфраструктурних улагања у објекте заштите од поплава, ресорно министарство, Јавна установа "Воде Српске" и Републички хидрометеоролошки завод имплементирали већи број пројеката с циљем успостављања система управљања ризиком од поплава који је у складу са најбољим праксама у ЕУ и другим развијеним земљама.
- Овај систем подразумијева унапређење система хидролошког и метеоролошког мониторинга, коришћење софистицираних алата и савремених технологија и успостављање прогнозних рачунарских хидролошких модела управљања ризицима на сливним подручјима - навео је Пашалић.
Он истиче да су најважнији задаци сектора управљања водама дефинисани постојећим стратешким и планским документима у Републици Српској, прије свега Стратегијом интегралног управљања водама.
- У припреми је План управљања поплавним ризицима који ће прецизирати оптималне краткорочне и дугорочне, инвестиционе, али и мјере које не захтијевају значајна капитална улагања, а које могу значајно умањити ризике од поплава, на примјер мјере пошумљавања сливних подручја у узводним дијеловима слива - рекао је Пашалић.
Он је додао да је припремљен нацрт плана за слив Врбаса, а у финалној фази је припрема планова за остала сливна подручја којима се дефинишу приоритетне активности и пројекти који на најбољи могући начин штите грађане и
привреду од поплавних ризика.
Пашалић је рекао да је створен финансијски оквир од око 130 милиона евра за изградњу система водоснабдијевања и канализације и унапређења рада комуналниух предузећа.
- До сада су партиципирале 32 локалне заједнице, а покретањем активности на републичком нивоу с циљем имплементације Програма унапређења сектора водних услуга очекујемо и значајно повећање нивоа инвестиција у сектору, што ће за посљедицу имати значајно повећање нивоа и квалитета водних услуга за становништво и привреду Српске - рекао је Пашалић.