У Бањалуци потписан уговор о успостављању Сајбер академије (ФОТО/ВИДЕО)
Ова израелска компанија има око 16.000 запослених од којих су 70 одсто инжењери и научници који нуде сајбер рјешења на међународном и националном нивоу. Они ће вршити обуку стручњака из Српске.
До краја 2025. године у овај пројекат биће уложено 6,2 милиона марака. Циљ је да Српска одговори на све веће безбједносне сајебер изазове.
Хаковани банкарски рачуни, злоупотреба личних података, срушени информациони системи Јавних установа, пријетећа електронска пошта - стварност су која погађа цијели свијет, па тако и нас. На овај изазов Република Српска одговориће оснивањем Сајбер академије у Бањалуци.
Потписан Уговор о успостављању Сајбер академије између Владе Републике Српске и Компаније „Елта системи“ из Израела. pic.twitter.com/Fgp2R8lJCD
— Министарство за НРВОИД (@mnrvoid_rs) November 8, 2022
- У оквиру академије тренираћемо локалне експерте да и сами постану тренери да бисмо омогућили независност и доступност домаћих сајбер екперата који ће моћи да одрже висок ниво сајбер безбједности у Српској - рекао је пословни директор Сајбер одјељења компаније "Елта системи" из Израела Моти Харвел.
Стратешко опредјељење Српске је да смањи негативан утицај сајбер напада, јер је само у првих девет мјесеци ове године евидентирано 123 крвичних сајбер дјела, а прошле 105. Због тога ће се кроз пројекат Сајбер академије ојачати капацитет домаћих стручњака – јавних службеника, полиције, медија али и грађана.
- Желимо да државни службеници из различитих институција прођу основну обуку да би могли да препознају опасности и пријетње на интернету и да би могли адекватно реагују - рекао је Иновационог центра Бањалука Драго Гверић.
Сајбер академија је и развојна шанса за Републику Српску. Бањалука би могла постати центар кибернетичке безбједности и ове врсте ИТ индустрије. Општа свјетска статистика каже да ће у овој години потреба за профилима из ове области бити око 3,5 милиона извршилаца, а у Европи чак и до 700 хиљада.
- Република Српска жели да буде прва по броју нових профила које ћемо добити као излазни резултат Сајбер академије, као и да имамо обучену радну снагу која може подстаћи и развој сасвим нове гране ИТ индустрије у Српској - навео је министар за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво Срђан Рајчевић.
Подсјећа, да је Српска основе поставила још 2011. године, доношењем Закона о информационој безбједности, и једина је на нивоу БиХ која има позитивне прописе из области сајбер безбједности.