Додик на форуму у Анталији; Европским званичницима нагласио да Српска остаје неутрална (ВИДЕО)
Додик је навео да никакве санкције за Републику Српску нису помињане, те да БиХ не може очекивати убрзано европско чланство.
Украјинска криза, њена рефлексија на западни Балкан и Европу - управо о овим темама српски члан Предсједништва БиХ разговарао је са изаслаником Европске уније за дијалог Београда и Приштине. Још једном је исказан став да Српска по питању сукоба у Украјини задржава неутралност.
- Ми имамо апсолутно позитиван став према украјинском народу, жао нам је због страдања, али исто тако мислимо да је овај сукоб резултат глобалног превирања, које се додирује у Украјини између Запада, НАТО и једне одбрамбене позиције, коју сама Русија има, и то сви виде. Украјина је ту више колатерална штета - рекао је Додик.
Размијењена су мишљења и о политичкој ситуација у БиХ, са акцентом на чињеницу да је све оно што Српска ради поткријепљено уставном позицијом. Поновљен је став да Република Српске не признаје Кристијана Шмита као високог представника, јер није именован у складу са процедурама.
- Ово је била прилика да му објасним неке наше ставове и укажем на један хистерични приступ који бриселска администрација има према БиХ у настојању да прикаже све црно бијелим. Они и наше настојање да се понашамо у складу са Уставом, у суштини, проглашавају антиуставним. Моја улога је била да објасним да то није тако - истакао је Додик.
Осим са Додиком, о функционалности БиХ, изборној реформи, напретку на европском путу, Лајчак је разговарао и са бошњачким чланом Предсједништва Шефиком Џаферовићем.
- Разговарали смо о функционалности БиХ, изборној реформи. Има различитих ставова, али наш циљ је да помогнемо БиХ ка европском путу - истакао је Лајчак.
На маргинама Самита састанак, одржан је састанак и са европским комесаром за проширење Оливером Вархељијем. Европска комисија инсистира на функционалности и раду органа да би могли бити реализовани развојни пројекти на простору БиХ. Ипак, кључна порука која се могла чути јесте - уколико дође до било каквог вида кажњавања, оно неће бити примјењиво само на Републику Српску.
- Немогуће очекивати да Српска након ставова које је заузео Парламент заборави шта се десило прије шест мјесеци, то сам рекао и Вархељију, те да се погнуте главе врати у Парламент и одлучује онако како то жели Џаферовић или неко сличан. Наравно, то се неће десити, без обзира што су успјели да "смувају" дио опозиције у Републици Српској за неке своје пројекте. Нека они то завршавају са њима, ако мисле да могу да то гурају, нека изгурају - рекао је Додик.
Додик каже да на Анталијском дипломатском форуму није било ријечи о санкцијама, додајући да их не би ни било да то не траже лидери СДС-а и ПДП-а, Мирко Шаровић и Бранислав Бореновић. Појашњава да нема ништа ни од убрзаног европског чланства БиХ.
- Високи представник ЕУ за спољну политику и безбједност Жозеп Борељ рекао је да нема убрзаног чланства за Украјину, па ни за БиХ. То је оно што не види опозиција у Републици Српској која се не води интересима Републике Српске. То не виде Шаровић и Бореновић и гласају за законе око ВСТС и остало, гласају или су дио тих одлука на нивоу БиХ како би направили неку штету Републици Српској, а не корист. Дакле, од тога нема ништа - наводи Додик.
Оцјењује да БиХ никада није изашла из кризе, појашњавајући да се она не може развијати уколико се деградира Република Српска. Предлаже да се путем разговора настоји јасно разграничи шта коме припада по Уставу и Дејтону.
- Шта је рационално нека буде на нивоу БиХ, оно што није има да буде враћено на ентитете. Међутим, они тај разговор неће, већ хоће да сада елиминишу Додика и "његову екипу" - наводи Додик.
Српски члан Предсједништва БиХ на маргинама форума у Анталији разговарао је са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом. Додик је нагласио да се украјинска криза не може поредити нити доводити у било какву везу са БиХ. Додик је нагласио да у БиХ влада мир.
Додик и Џаферовић разговарали су на маргинама форума са предсједником Словеније Борутом Пахором коме су захвалили за иницијативу да се убрзају процеси ка стицању кандидатског статуса за БиХ.