Проблематизовањем иконе покушава се бацити мрља на нешто веома значајно (ВИДЕО)
Проблематизовање поклањања иконе само је противтежа дипломатском скандалу који су изазвали Жељко Комшић и Шефик Џаферовић, одбијајући да се састану са Сергејом Лавровом у Сарајеву, оцјењује предсједница Републике Жељка Цвијановић. То је, каже, покушај бацања мрље на нешто што је веома значајно - квалитетан однос са Русијом, од које је исплатом клириншког дуга и пролонгирањем исплате дуга за гас, велику корист имала и Федерација БиХ.
- Мрља се покушава бацити тиме што нека двојица чланова Предсједништва, замислите, неће да се састану са Лавровом, друга ствар како се покушава бацити мрља јесте управо прича око иконе и проблематизовање једног поклона. Опет, трећа ствар која је најважнија у свему томе је да је Лавров дошао у Источно Сарајево, да је тамо одржао квалитетан састанак - навела је Цвијановић.
Да је проблематизовање поклањања иконе, скретање пажње, сматра и политички аналитичар из Београда Драгомир Анђелковић.
- Бошњачки политичари који су направили озбиљан дипломатски гаф када се ради о Лаврову, сада пробају читаву ствар да гурну у други план, тако што нешто што је мање битно, а то је питање иконе, сада предимензионирају и од тога праве велики проблем. Украјински политичари и дипломате читаву ствар пробају да окрену против Русије и да је искористе као бумеранг - истакао је Анђелковић.
Ни Анђелковић, као ни Јован Јањић, доктор културолошких наука и стваралац на пољу хришћанске културе, не споре да, уколико постоје спорна питања, на њих треба дати одговор.
Јањић каже, у овом случају, утврђивање тачног поријекла иконе може бити тешко. Сличне су, тврди, рађене у Кијеву у 18. вијеку, у вријеме док је био дио царске Русије, и то у 10 хиљада примјерака.
- Свако да је ријеч о значајном духовном дјелу, али не може се говорити о уникатном умјетничком дјелу, јер је он рађен у серији. Ако је нека икона рађена у серији од 10 хиљада примјерака, онда не можемо говорити о уникатном умјетничком дјелу, већ говоримо о дјелу које има у себи значајну духовну димензију - тврди Јањић.
Подсјетимо, из Додиковог Кабинета саопштено је да икона, коју је поклонио Лаврову, спада у ред породичних и освештаних икона, и да није отуђена.
Poklonjena ikona je porodična i osveštana i u tome je njena vrijednost #RTRS #RTRSvijestihttps://t.co/BVsY9guo0A
— rtrsvijesti (@RTRSvijesti) December 22, 2020
Нагласили су да има тржишну вриједност, али да се њена вриједност, прије свега, огледа у томе што је ријеч о освештаној православној икони.