latinica  ћирилица
04/04/2025 |  19:25 ⇒ 19:26 | Аутор: РТРС

Јавна расправа у Градишци: Новим уставом ставити ван снаге наметнуте амандмане (ВИДЕО)

Одржана је и пета јавна расправа о Нацрту новог устава Републике Српске. Грађани Градишке могли су да чују због чега је потребно донијети нови устав и да у њему нема мјеста наметнутим одлукама високих представника. Наредне седмице јавне расправе биће одржане у Зворнику и Бијељини.
Градишка - јавна расправа о нацрту новог устава Републике Српске - Фото: РТРС
Градишка - јавна расправа о нацрту новог устава Републике СрпскеФото: РТРС

Наметнуте амандмане високих представника Народна скупштина Српске никада није усвојила.

Посланик СНСД-а у Народној скупштини Српске Ранка Перић Ромић истакла је да је више од 80 наметнутих амандмана довољан разлог за усвајање новог устава.

- Република Српска је постојала и прије Дејтонском мировног споразума, унијела је у БиХ дио своје државности, али се није одрекла својих државотворних елемената које жели да врати доношењем новог устава - додала је она.

Наметнути амандмани слабили су положај Српске и јачали заједничке институције, мимо оквира Дејтонског мировног споразума.

- Оне институције и оне службе које смо имали у оквиру Републике Српске, а ту прије свега мислим на Војску Републике Српске, Пограничну полицију, на СИПУ односно ОСУ службу безбједности, на формирање Суда Босне и Херцеговине, Тужилаштва БиХ, Индиректног опорезивања и многе друге су умјесто да су задржане у оквиру унутрашње структуре Републике Српске пренесене су на ниво заједничких институција - истакао је Витомир Поповић, предсједник Радне групе за израду новог Устава Републике Српске.

Поповић је рекао да ће се путем јавних расправа доћи до што бољег уставног оквира који ће већином бити преузет из старог Устава и утемељен одредбама Дејтонског споразума.

Он је рекао да је Устав Републике Српске, који је усвојен 28. фебруара 1992. године, претрипио бројне измјене, претежно наметнутим одлукама високих представника.

Одзив грађана на јавној расправи у Градишци био је велики као и у осталим дијеловима Српске гдје је до сада проведена.

- То говори да је свима јасно да је прави тренутак за доношење новог устава и да Република Српска има право на то - рекао је члан Радне групе за израду новог Устава Републике Српске Љубинко Митровић.

Јавна расправа требала би бити завршена до 19. априла послије чега ће сви приједлози и примједбе на Нацрт новог устава бити достављени Одбору за уставна питања Народне скупштине Републике Српске.