12/03/2011 | 09:15 | Аутор: СРНА
БЕОГРАД ЈОШ 2008. РАСПИСАО ПОТЈЕРНИЦУ ЗА ДИВЈАКОМ
Правосуђе Србије донијело је крајем 2008. године рјешење о одређивању притвора пензионисаног генерала Армије БиХ Јована Дивјака и расписало потјерницу за њим, која је достављена МУП-у, који ради на реализацији, потврдила је портпаролка Вишег суда у Београду Душица Ристић.
"МУП предузима даље кораке да би то решење о одређивању притвора било реализовано. Одговор на питање да ли има Интерполове потернице за Дивјаком морате тражити од МУП-а Србије. То вам не могу рећи, јер суд не расписује Интерполову потерницу", рекла је Ристић синоћ поводом тврдњи Министарство безбједности БиХ да за Дивјаком не постоји расписана потјерница и да није регистрован у Интерполовим базама података.
Она је истакла да српско правосуђе има рјешење о одређивању притвора за Дивјака и потјерницу која је донесена у складу са Закоником о кривичном поступку који важи за територију Републике Србије.
Ристић није могла детаљније да коментарише данашње саопштење Министарства безбједности БиХ да за Дивјаком не постоји расписана потјерница, те да он није регистрован у Интерполовим базама података и истакла да на те тврдње може да одговори МУП Србије.
У МУП-у Србије нико није био доступан за коментар, док су у Бироу Интерпола за Србију Срни рекли да нису надлежни да дају информације у вези са овим случајем и упутили на Виши суд у Београду. За коментар није био доступан ни замјеник српског тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић.
Министарство безбједности БиХ саопштило је да је генерални секретара Интерпола Роналда Нобл, 10. марта упутио надлежним институцијама БиХ писмо у којем се наводи да за Дивјаком не постоји расписана Интерполова потјерница.
Аустријско Министарство унутрашњих послова потврдило је 4. марта да је Дивјак ухапшен претходне вечери, приликом уласка на територију ове земље, на основу међународне потјернице коју је расписала Србија, под оптужбом да је починио ратни злочин над припадницима ЈНА, у сарајевској Добровољачкој улици, 1992. године.
МУП Србије је непосредно након хапшења саопштио да је Дивјак лишен слободе у Бечу на основу међународне потјернице, расписане по наредби Вијећа за ратне злочине Окружног суда у Београду.
Дивјак је ухапшен 3. марта у Бечу на захтјев Србије, која га оптужује да је одговоран за напад на колону ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву 2. и 3. марта 1992. године, када су убијена 42, рањена 73 и заробљено 215 припадника ЈНА. Дивјака је суд у Корнбургу 8. марта пустио из притвора уз кауцију од 500.000 евра, која је плаћена из буџета Кантона Сарајево, што је изазвало негодовање званичника РС и њених представника у институцијама БиХ.
Аустријско правосуђе јуче није запримило захтјеве за екстрадицију Дивјака, нити од БиХ, ни од Србије, које су најавиле да ће тражити његово изручење.