latinica  ћирилица
04/02/2020 |  08:39 ⇒ 08:55 | Аутор: СРНА

За новорођену дјецу на пољопривредним газдинствима по 500 КМ

За свако новорођено дијете на пољопривредним газдинствима у Републици Српској биће додијељено 500 КМ у оквиру најновије мјере Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Српске, ради доприноса настојањима Владе и осталих институција да поправе демографску слику.
Борис Пашалић - Фото: РТРС
Борис ПашалићФото: РТРС

Пашалић је рекао да се од овог мјесеца први пут уводи та мјера као подршка рађању дјеце на пољопривредним газдинствима.

- За то су обезбијеђена средства. Циљ је да родитељи на неки начин преносе управљање газдинствима на дјецу, што ће подразумијевати и веће подстицаје. Проблем одлива становништва није везан само за сеоску популацију, због чега сви на том плану морамо да учинимо максимум - рекао је Срни министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Борис Пашалић.

Он је изјавио да останак младих на селу и "на земљи" треба подстицати на сваки начин јер је њихов одлив велики проблем.

- Циљ је да што више младих буду носиоци пољопривредних газдинстава јер је с њима увијек лакше радити с обзиром да брже прихватају нове технологије и знања. Тако, на примјер, постоје мјере за самозапошљавање инжењера пољопривреде и за њих су, уз одређене услове, обезбијеђена средства Министарства од 40.000 КМ уколико одлуче да остану на селу и покрену своју производњу - навео је Пашалић.

Он је додао да су дефинисане и стимулативне мјере за младе пољопривреднике када је ријеч о капиталним инвестицијама попут набавке трактора и механизације, као и за подршку женском предузетништву на селу.

Предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача Српске Стојан Маринковић рекао је да без оваквих стимуланса младим пољопривредницима неће бити живота на селима и у руралним срединама.

- Селу се мора придати далеко већа пажња или ћемо остати без омладине и на крају без хране. Примјетан је одлив младих са села. Село је све старије и изумире, а због мањка људи пољопривредни произвођачи се све више суочавају са недостатком радне снаге, поготово у секторима повртарства и воћарства. Тај проблем ће бити све израженији - упозорио је Маринковић.

Он је додао на том плану да и даље треба радити на заштити домаће пољопривредне производње од прекомјерног увоза и нелојалне конкуренције извана, као и на повећању аграрног буџета Српске.

Демограф Драшко Маринковић сматра да је постизање одрживог села и живота на селу јако битно на плану поправљања демографске слике Српске.

- Подстицај рађању на селу и задржавање становништва у тим подручјима био би кључ успјеха у демографској обнови. Ту се за кратко вријеме не може очекивати велики успјех, али може уколико се буде радило дугорочно - појаснио је Маринковић.

Он је нагласио да је прошлост ових подручја увијек била повезана са селом.

- Село нас је хранило, али и омогућавало већи број становника - указао је Маринковић.

Предсједник бањалучког Удружења "Четири плус" Јован Радовановић рекао је да подржава сваку мјеру која ће допринијети останку младих на селу, али је изразио бојазан да се у том смислу закаснило.

- Ми смо прије десетак година апеловали да се помогне и вишечланим породицама на селу, односно да ти људи, који имају услове, "стану на ноге" и баве се пољопривредом, што је свакако боље него да буду социјални случајеви - оцијенио је Радовановић.