Дан Републике Српске
latinica  ћирилица
25/07/2019 |  15:42 ⇒ 19:33 | Аутор: РТРС

Голић: Додик се активно укључио у рјешавање проблема одлагалишта на Трговској гори

До краја августа биће проглашен Парк природе "Уна" што би требало да утиче на одлуку Хрватске о одлагању нуклеарног отпада у близини границе, односно неколико километара од Новог Града, истакла је министарка за просторно уређење, грађевинарство и екологију Сребренка Голић. Гостујући у програму нашег Радија, Голићева је нагласила да се у рјешавање овог случаја активно укључио и српски члан Предсједништва Милорад Додик, те сматра да ће се дипломатским путем доћи до рјешења, што су и савјетовали представници потписница ЕСПО Конвенције.
Сребренка Голић - Фото: РТРС
Сребренка ГолићФото: РТРС

Трговска гора, у непосредној близини Новог Града, не може бити дестинација за одлагање нуклеарног отпада из електране Кршко у Словенији, поручује Голићева те изражава наду да ће управо Словенија и Хрватска постићи договор који би удаљио ову врсту отпада од Републике Српске и општина у сливу ријеке Уне. Подсјећа да је Влада, у сарадњи са локалним заједницама, предузела мјере, те на тај начин ојачала преговарачку позицију.

- Завршене су све процедуре од стране Републичког завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа и крајем августа доносимо одлуку о проглашењу парка природе "Уна". Био би преседан у савременом свијету да било ко помишља, а не да спроводи активности на складиштењу управо те врсте отпада - истиче Голићева.

На бх. нивоу формирана је и комисија са представницима свих нивоа власти, а проблем одлагалишта делегиран је и пред европским институцијама. Ипак, Голићева указује на чињеницу да још није формиран Савјет министара, те се с тим у вези нико озбиљније и не бави овим питањем.

- Била сам спреман да одем на сједницу Савјета министара и да им презентујем шта смо урадили и са ким смо контактирали. Била сам у сједишти ЕСПО Конвенције у Женеви, тражећи помоћ и савјет на који начин можемо да се понашамо у будућем периоду уколико би Хрватска на томе инсистирала - навела је Голићева у емисији "Отворено речено" Радија Републике Српске.

Представници потписница ЕСПО Конвенције о прекограничном утицају на животну средину сматрају да је прије међународних правосудних институција проблем потребно рјешавати дипломатијом, па с тим у вези Голићева наглашава да је важно то што се у рјешавање случаја укључио активно и српски члан Предсједништва БиХ.

- Рачунам да ће се дипломатија више активирати. Додик је поново затражио информације о томе да ли има нових елемената. То значи да активно размишља и ради како би осујетио намјеру Хрватске да направи одлагалиште - истиче Голићева.

Када је ријеч екологији, јавност је забринула и информација о постојању пиралена и цурењу након пожара у Пословној зони Инцел у Бањалуци. Голићева је нагласила да грађани не треба да страхују за здравље, јер загађења нема у ширем подручју Пословне зоне, а токсични пирален није дошао у контакт са водом.

Привредним субјектима наложено је да изврше ванредни здравствени преглед запослених у Пословној зони, а дио радника већ је завршио тестирање. 

Голићева је подсјетила да ће одговорни за овај проблем помоћи финасијски санирање, а не искључује ни кривичну одговорност.

Подсјетила је да ће поступак санације водити међународни експертски тим, а сав спорни материјал биће спањен у земљама Европске уније које имају такву врсту постројења.

Голићева је демантовала наводе да је новац за санирање штете обезбиједио министар у техничком мандату у Савјету министара Мирко Шаровић, истакавши да је средства обезбиједила Шведска, кроз Програм заштите животне средине.