

Тулековић: Одајемо почаст невино страдалима у НДХ

Тулековићева је рекла да се Меморијална академија одржава традиционално уочи помена и парастоса у Доњој Градини.
Она је истакла да је ове године програм приредило Народно позориште Републике Српске, а све под покровитељством предсједника Републике Српске.
- Важно је да обиљежавање 80 година од пробоја посљедње групе логораша подигнемо на више ниво. Све наше активности радимо под покровитељством предсједника Републике и у сарадњи са нашим највишим институцијама - рекла је Тулековићева новинарима прије академије.
Директор Народног позоришта Републике Српске Дијана Грбић рекла је да је намјера да кроз амбијенталне сцене, исповијести преживјелих, као и одређене историјске факте подсјете на огромно страдање српског народа са ових подручја.
- Урадили смо двије аутентичне композиције, оригиналне. Једну је радио студент са Академије умјетности Универзитета у Бањалуци, а једна је прерађена према мотивима из текста и података које смо пронашли трагајући, односно истражујући и читајући о самом догађају - рекла је Грбићева новинарима.
Према њеним ријечима, у академији учествују глумци из студија "Јазавац", ученици средњих школа, Гудачки ансамбл и глумци Народног позоришта Републике Српске, пјевачка група "Веселин Маслиша" и пјевачка група, односно хор из Дубице.
Меморијална академија у помен невиним жртвама Јасеновца и Доње Градине одржава се у оквиру централног обиљежавања Дана сјећања на жртве геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у Независној Држави Хрватској и 80 година од пробоја логораша из концентрационог логора Јасеновац.
Академији присуствује министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић, министар управе и локалне самоуправе Сенка Јујић, изасланик предсједника Републике Српске Јелена Пајић Баштинац, помоћник министра за културу Тања Ђаковић, представници Војске Србије, начелник општине Козарска Дубица Игор Савковић, бројни општински званичници, свештенство и грађани.
Према подацима Спомен-подручја Доња Градина, у злогласном логору Јасеновац током Другог свјетског рата страдало је 700.000 жртава усташког злочина, међу којима 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је страдало 20.000 дјеце.