latinica  ћирилица
26/04/2025 |  20:36 ⇒ 21:31 | Аутор: СРНА

Стојичић: Сачувати од заборава жртве у Јасеновцу и Доњој Градини

Министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић изјавила је вечерас у Козарској Дубици да су Меморијална академија и сутрашњи помен и парастос у Доњој Градини пут којим институције посљедњих година чувају од заборава све жртве које су страдале у усташком концентрационом логору Јасеновац и гробницама у Доњој Градини.
Дан сјећања на жртве геноцида у логору Јасеновац - Фото: РТРС
Дан сјећања на жртве геноцида у логору ЈасеновацФото: РТРС

Уочи Меморијалне академије "Земља ћути, тишина вришти", она је рекла да је овај период страдања тамна страница историје човјечанства и због тога заслужује да се његује то сјећање.

- Сматрам да радимо добар посао кад је у питању Министарство просвјете и културе и наш образовни систем је упућен да чува и проучава историју тога времена - рекла је Стојичићева у изјави новинарима.

Она је истакла да умјетност има велику моћ и да се управо кроз културу може на прави начин његовати култура сјећања.

- Вјерујем да ћемо у временима пред нама сачувати да жртве не буду прекривене неком прашином заборава. Мислим да је ово прави пут - да сваке године то обиљежавамо - рекла је Стојичићева.

Она је подсјетила да је јавна установа Спомен-подручје "Доња Градина" и основана управо због тога, да своја врата држи отворена током цијеле године, да наши ученици, они који су жељни изучавања историје тога времена, могу да добију све потребне податке и чињенице које су се десиле током тог периода.

У Козарској Дубици у току је Меморијална академија "Земља ћути, тишина вришти" у оквиру централног обиљежавања Дана сјећања на жртве геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у Независној Држави Хрватској и 80 година од пробоја логораша из концентрационог логора Јасеновац.

Према подацима Спомен-подручја Доња Градина, у злогласном логору Јасеновац током Другог свјетског рата страдало је 700.000 жртава усташког злочина, међу којима 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је страдало 20.000 дјеце.

Посљедњи преживјели заточеници усташког концентрационог логора Јасеновац почели су пробој 22. априла 1945. године да би се спасили из те фабрике смрти, највеће на југоистоку Европе.