Битка на Козари - Симбол страдања, али и слободе
Добрила Кукољ, тада десетогодишња дјевојчица, и данас памти стравичне призоре из збјегова.
Бјежање, глад, убијање и страх урезано је дубоко у њено сјећање. Нацисти и усташе Добрили су побили 32 члана породице.
Прије 77 година на Козари вођене су најтеже борбе за одбрану збјега.
У Козарачкој офанзиви заробљено је и у концентрационе логоре одведено 68.000 људи. Убијено је 40.000 цивила и 10.000 бораца.
Козара је синоним за побједу над смрћу у вријеме када је смрт била застаршујућа и када је узимала бројне жртве – поручила је предсједница Републике Српске, Жељка Цвијановић.
- Козара је и мајка са црном марамом и троје дјеце коју смо видјели овдје на фотографији. Козара је и ово што смо ми данас овдје, окупљени да покажемо да не постоји ствар која ће нас одмаћи од оног што се зове јака Република Српска. Зато што нас Српска чува, због тога и ми морамо да чувамо њу - рекла је Цвијановићева.
Без Републике Српске нема ни обиљежавања стратишта поручио је српски члан предсједниства БиХ, Милорад Додик, додајући да је Козара баштина борбе српског народа за слободу.
- Ми нисмо ничији Срби, ми смо Срби народ који припада једном народу гдје се год он налазио. Желимо мир са свима. Да смо хтјели да други не живе са нама имали смо озбиљну прилику да то урадимо на крају првог рата, па нисмо него смо им понудили слободу. Ми смо они који смо дали слободу - поручио је Додик.
Присутнима се обратио и изасланик предсједника Србије Верољуб Арсић који је нагласио да битка на Козари свједочи о српском народу који вјековима уназад има само једну тежњу.
- Наш народ тежи да живи у слободи и да сам одређује како ће да се развија, сам уређује своје друштво и да живи добро са свим својим сусједима - истакао је Арсић.
Са Козаре је поручено да се историја страдања срба, о којој свједоче масовне гробнице, Козара и Јасеновац, никада не смије заборавити.