Два милиона КМ за санирање насипа и чишћење канала
Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић изјавио је да је на састанку поновљено да су водостаји ријека у Републици Српској у опадању и да нема посебних опасности.
- Оно што је било предмет нашег интересовања на данашњем састанку је водостај ријеке Саве и ту ситуацију пратимо. Водостај ријеке Саве у овом моменту у Градишци је на максималном нивоу и не очекујемо њен раст у наредном периоду, осим низводно од Српца због мањег прилива из Врбаса и осталих притока - објаснио је предсједник Владе.
Предсједник Владе Радован Вишковић напоменуо је да је значајно то што ријека Сава стагнира у Градишци и у Хрватској код Јасеновца, те да је на коти редовне одбране од поплава.
- Не очекујемо да у наредних пар дана ријека Сава прави неке значајније штете, поготово ако причамо о Бијељини и Семберији, а нарочито јер су водостаји Босне, Врбаса и других притока у значајном опадању, док је водостај ријеке Саве код Српца у стагнацији - нагласио је премијер Вишковић.
Он је рекао је да је на састанку договорено да ће бити направљена анализа свих дешавања у протеклим данима и да се из њих морају извући поуке, као и да се неке ситуације и процедуре морају мијењати.
- Одговорно тврдим - има људског фактора и тај људски фактор у наредном периоду мора бити сведен на минимум, тако да од тога не зависе нечији животи или имовина - истакао је.
Премијер Вишковић изјавио је да је договорено да ће Републичка управа цивилне заштите помоћи у тражењу два нестала лица у ријеци Босни.
- Федерална Цивилна заштита затражила је помоћ и наша Цивилна заштита ће се укључити у потрагу - рекао је предсједник Владе.
Он је напоменуо да Република Српска у овим поплавама није имала људских жртава, захваљујући реакцијама свих у систему одбране од поплава.
- Морам да подсјетим јавност да је Републичка управа цивилне заштите већ 8. маја упозорила све начелнике и градоначелнике на надолазећу хидрометеоролошку ситуацију, а да су прве падавине биле 12. маја - објаснио је предсједник Владе и захвалио медијима на сарадњи и информацијама које су доносили са терена.
Предсједник Вишковић рекао је да ће штете од поплава бити процијењене у наредном периоду.
То ће, према његовим ријечима, радити комисије које ће формирати начелници и градоначелници, а Влада Републике Српске учествоваће у санирању тих штета.
- На састанку смо се договорили и око појединих мјера. Посредством Фонда солидарности данас смо Јавној установи "Воде Републике Српске" интервентно дозначили два милиона КМ за одређене активностиих које су већ почеле на самом почетку поплава - рекао је Вишковић.
Он је прецизирао да је одобрено 900 хиљада КМ за санирање одбрамбеног насипа на ријеци Моштаници у Козарској Дубици, те око 400 хиљада КМ за радове на заштити од поплава у бањалучком насељу Чесма.
- Одобрили смо око 350 хиљада КМ за чишћење ободних канала у Модричи и 100 хиљада КМ за чишћење канала у Вукосављу - појаснио је предсједник Вишковић и додао да је данас Влади стигао захтјев из Градишке за средства у износу од 200 хиљада КМ, у сврху чишћења оборинских канала на подручју овог града.
- Из овога свега ћемо извући поуку. Већ сам споменуо и рибњак Саничани у Приједору, и то је нешто што се у наредном периоду не смије дозволити, без обзира ко држи концесију. Ако треба, мијењаћемо и законска рјешења, али сваки концесионар који полаже право на имовинске односе, мора водити рачуна да тај његов објекат или имовина не угрожавају имовину других лица - нагласио је предсједник Владе Српске.
Он је рекао да рибњак "Саничани" мора бити у исправном стању, без обзира што не ради, јер представља пријетњу за град Приједор.
- Банка која има концесију, а не жели да води рачуна о томе, треба да то препусти или граду или држави - истакао је предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић.
Он је још једном поновио да ће бити унапријеђена законска рјешења у вези са имовинско-правним односима.
- У Приједору је због тог рибњака дошло до панике, јер се појавила информација да су можда оштећене бране. Морамо констатовати да се тим објектом не газдује на домаћински начин и ништа се не подузима да тај објекат не представља опасаност. То ћемо исправити и неће се више дозволити ова ситуација - рекао је премијер Вишковић.
Најавио је да ће Републичка управа за геодетске и имовинско – правне послове, на његов налог, издати обавјештење свим начелницима и градоначелницима у вези са процедурама хитног рјешавања имовинско-правних односа, а које се тичу изградње насипа.
- Не може се дозволити да у Приједору једно читаво насеље, преко 300 објеката, буде поплављено зато што нису ријешени имовинско- правни односи на 30 метара парцеле. Прописаћемо процедуре, тражићемо и наредити да сви начелници и градоначелници, уколико имају такав проблем, за такве објекте морају тражити од Владе Српске рјешавање тог питања кроз проглашење општег интереса. Ми ћемо то рјешавати по хитној процедури - поручио је предсједник Владе Републике Српске.
Он је истакао да ће, уколико буде потребно, у таквим ситуацијама бити предложени лекс специјалис закони који ће се односити на објекте водозаштите.
Метеоролог Републичког хидрометеоролошког завода Игор Ковачић рекао је да у наредном периоду неће доћи до потпуне стабилизације временских прилика, али да обилних падавина неће бити.
Повезане вијести:
Вишковић: Реаговали смо правовремено; најважније је да није било жртава