Приједор: Почела асанација терена након поплава (ФОТО)
Имајући у виду значајно повољније стање и пад водостаја Сане и других ријека, приједорски Градски шаб за ванредне ситуације ставио је ван снаге Одлуку о ванредном стању на подручју Приједора.
Ипак, и даље су све надлежне службе распоређене на пословима санације штете од поплава.
И даље се ради на испумпавању воде из стамбених објеката и депресија, као и на дезинфекцији објеката.
У току је и формирање комисија за процјену штете, а у Приједор је стигла и интервентна помоћ Владе Републике Српске у најнеопходнијим артиклима за становништво.
И даље има поплављених и заплављених објеката, али највише брине појава клизишта.
Обилне падавине покренуле су шест клизишта на подручју Приједора – два у Козарцу, на путном правцу за Ламовиту, у Црној долини, затим код љубијског стадиона, а клизиште на путу Приједор – Љубија у мјесту Хамбарине, угрозило је кућу Расима Ибраџића.
- Плашим се овог клизишта, остаћу без куће. Већ сам стар 81 годину. Не могу ништа да радим, а да могу реновирао бих то сам - истиче Ибраџић.
Подручна Основна школа "Бранко Ћопић" поново је поплављена и није условна за одвијање наставе.
Тамо је у току дезинфекција просторија, а стотину ученика из ове образовне установе у понедјељак креће на наставу у централну школу у Приједору.
- Доњи спрат је био сав у води. Већ смо покупили воду у учионицама, још нам остаје мокри чвор. Све око моје јуће је уништено - каже Драган Згоњанин, радник ОШ "Бранко Ћопић" из Гомјенице код Приједора.
Сања Муњиза, директорка Основне школе "Бранко Ћопић" истакла је да је вода потпуно потопила тоалете, котловницу, дијелом учионице, а каже да је срећа што је изнешен добар дио намјештаја.
Она је навела да дјеца из Гомјенице данас немају наставу, али, како је рекла, од понедјељка биће вожени аутобусом у централну школу.
Хигијенско-епидемиолошка служба приједорског Дома здравља формирала је десетак тимова за дезинфекцију поплављених објеката.
- Моја група креће од гомјеничке школе која је нажалост захваћена поплавом. Циљ је да се изврши дезинфекција и да се спријечи зараза ако је има, јер вода није била здрава, а поплава је била велика - рекла је Милица Кечан, медицинска сестра Дома здравља Приједор.
У Приједору се вода постепено повлачи, иако у појединим насељима има још увијек воде, као што је случај у Туковима, гдје још увијек има заплављених и поплављених домаћинстава.
- Два дана и двије ноћи, било је воде на згради, није се могло излазити, долазили су из Цивилне заштите и доносили нам храну и воду - навела је Јока Кнежевић из насеља Тукови.
У Приједору у поплављеним насељима санира се и збраја штета.
- Били су полављени сви пратећи објекти, њива, шест дунума, пластеник... Срећа није ушла у кућу. Мислим да је сто одсто штета на пластенику и ораницама - наглашава Драган Симеуновић, мјештанин Гомјенице.
- Градски штаб је наложио формирање комисија за процјену штета на стамбеним објектима, инфраструктури, привредним објектима, пољопривреди и другим. У току претходног дана у Приједор је стигла и интервентна помоћ од Владе Српске у најнеопходнијим артиклима за становништво - рекао је Душан Врањеш, шеф Одсјека Цивилне заштите Града Приједора.
Водостаји Уне и Сане у Новом Граду су у паду. Током протеклих дана у овој општини било је поплављено 30 кућа, а појавило се 12 клизишта.
У току је дезинфекција терена, а комисије за процјену штете на терен крећу у понедјељак.
У Костајници ниво Уне такође опада. Вода се повукла из двадесетак поплављених и заплављених домаћинстава.
Регистрована су три оштећена моста и једно клизиште, а у овој општини врши се дезинфекција и почиње попис штете.
У Козарској Дубици Уна и Сава су у паду. У Доњој Градини, у небрањеном дијелу, поплављено је викенд насеље.
На подручју Приједорске регије главни путни правци су проходни.