У Приједору ванредно; Уна и Сана изнад коте (ВИДЕО)
Стање водостаја ријека у Српској можете пратити ОВДЈЕ.
Поплављена подручја у Приједору и Костајници обишао је предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић.
Из Цивилне заштите је саопштено да је ниво Сане и Уне изнад коте ванредне одбране од поплаве, те да је ситуација под контролом и да нема вијести о угроженим животима.
Водостај Сане у Приједору је у паду и износио 485 центиметара. Заплављено је око 300 кућа, а најтежа ситуација је у насељима Гомјеница и Тукови.
У Приједору је одржан састанак Штаба за ванредне ситуације са којег је поручено да су све службе и даље у функцији.
Градоначелник Приједора Миленко Ђаковић рекао је након састанка да рибњак у Саничанима није оштећен, али да су, због велике количине воде која га је заплавила, клапне између свих језера отворене, па се тако испушта вода ради спречавања оштећења.
Читалац нашег портала послао нам је фотографије из Рашковца, наводећи да је у овом приједорском насељу поплављено 100 кућа.
Водостаји ријека у Новом Граду су у благом опадању и, према подацима локалног Центра за обавјештавање, ниво Сане на мјерном мјесту пумпна станица износи 542 центиметра, а Уне 509.
Током ноћи водостај Сане је био достигао 546 центиметара, а Уне 514, те су од синоћ у 22.00 часа на снази ванредне мјере заштите од поплава.
Због изливања Сане на магистралном путу Нови Град-Приједор у мјесту Доња Драготиња од поноћи је у прекиду саобраћај, па се користи заобилазница.
У Оштрој Луци забиљежена је стагнација водостаја Сане. Проблем су, међутим, правиле притоке, које су се излиле на више мјеста.
Водостај ријеке Уне у Костајници пао је за један центиметар и износи 463 центиметра, рекао је портпарол ове општине Александар Пашић.
Пашић је навео да су и даље на снази ванредне мјере одбране од поплава, те да су најугроженији стамбени објекти у доњем дијелу Улице Ранка Шипке, гдје је поплављено десетак кућа.
Према његовим ријечима, вода и даље продире у горњи дио ове улице.
На подручју општине Козарска Дубица од јутрос су на снази ванредне мјере одбране од поплава због водостаја Уне од 449 центиметара, а очекује се да ће ниво да порасте још најмање 10 центиметара, саопштено је из општинске Цивилне заштите.
Уна је у свом горњем току почела стагнирати, наведено је у саопштењу.
Водостај ријеке Саве на подручју Козарске Дубице износи 794 центиметра и још је испод коте редовне одбране од поплава.
Са проглашењем ванредних мјера одбране од поплава на подручју општине, у току су појачане активности надлежних служби у вези праћења ситуације и обезбјеђења критичних мјеста.
Вода се излила на магистрални пут Козарска Дубица-Костајница у мјесту Шпиља, па је саобраћај потпуно обустављен.
Водостај Укрине у Дервенти јутрос је 247 центиметара и у благом је опадању, па се ситуација на овом подручју смирује, али је још заплављено осам објеката. Вода је у двориштима, али није ушла у куће.
Штаб за ванреде ситуације општине Дервента јуче је прогласио редовне мјере одбране од поплава.
На подручју општине Шамац ниво Босне износи 954, а Саве 596 центиметара и водостај обје ријеке је у порасту, изјавио је за Срну представник општинске Цивилне заштите Боро Богдановић. Он је рекао да је Сава у благом порасту, те да водостај расте четири центиметра на час.
- На подручју мјесне заједнице Писари ријека Босна је попунила старо корито Стараче и заплавила мањи дио пољопривредног земљишта - истакао је Богдановић.
Он је навео да је јутрос у 8.00 часова ниво Босне у Добоју 228 центиметара и да је у опадању, док је водостај ове ријеке у Модричи 220 центиметара и тренутно стагнира.
Ситуација у Челинцу и Котор Варошу се смирује. Водостај Врбаса у општини Србац је у опадању и вода се са поплављених подручја повлачи у корито.
У Семберији се у наредна два дана очекује врх таласа и достизање максималног водостаја. Водостаји ријека Дрине и Саве у доњем току од јуче су повећани.
Кризни штаб у Теслићу ставио је данас ван снаге одлуку о ванредној ситуацију у овој општини, која је због изливања свих ријека усљед интезивних падавина, донесена у понедјељак, 13. маја.