latinica  ћирилица
09/04/2017 |  08:13 ⇒ 21:37 | Аутор: РТРС

Обиљежено 25 година од формирања фочанских бригада (ВИДЕО/ФОТО)

Борачка организација Фоче обиљежила је данас 25 година од формирања фочанских бригада Војске Републике Српске.

Служен је парастос и положено цвијеће на централни споменик, уручена су и призанања првим командантима батаљона и самосталних одреда.

Прве војне формације имале су задатак да заштите српско становништво, а настале су од мањих наоружаних група и сеоских стража, да би касније у саставу Херцеговачког корпуса, са око 3.000 бораца, учествовале у одбрани у цијелој Српској.

- Да би се спасио народ овог града, нудили смо муслиманима заједнички живот. Нису хтјели. Никога ми нисмо отјерали, ово је само била одбрана - подсјетио је Јован Вуковић, командант батаљона Фочанске бригаде.

Постхумно признање додијељено је и Славољубу Живановићу Жутом, комаданту самосталног одреда Челебићи. 

Вујана Живановић, Славољубова мајка, каже да је њен син био пријављен у Београду, те да му је поручила да не долази, јер је рат.

- А, он каже:"Мајко, да имам двадесет глава, свих двадесет би дао за Фочу!" - каже Вујана.

За стварање Републике Српске живот је дало 499 бораца и 147 цивила Фоче, а у борбама је рањено 545 бораца. 

- Да се нисмо борили, било би нам сасвим другачије. Погледајмо како је Србима на Купресу, у Бочињи, Вуковару... Срећом, није тако, захваљујући онима који су животе дали за крст часни и слободу златну - каже Миленко Племић, командант батаљона.

- Догађаји из два свјетска рата опаметили су Србе и овога пута нису били неспремни као некада народ Козаре, Пребиловаца или Корита. Напад "зелених беретки" лако је одбијен, а истога дана увече муслимани су запалили неколико српских кућа у Доњем Пољу - навео је Племић.

Он каже да је тада брзо успостављен српски кризни штаб који је организовао војне јединице и обезбиједио долазак Српске гарде чија је помоћ била пресудна у ослобађању града.

- Град је ослобођен за само девет дана, односно 17. априла, када су наше јединице протјерале бојовнике из њиховог главног упоришта, Доњег Поља, према Горажду - рекао је Племић.

Подсјетио је на ратни пут српских јединица из Фоче, које су морале да обезбјеђују дугу линију фронта јер је општина Фоча територијално била једна од највећих у БиХ, па су се непријатељске јединице често убацивале у дубину територије, чинећи злочине над цивилним становништвом, а најтеже су прошле мјесне заједнице Јошаница и Јабука.

Племић је говорио и о побједи фочанских бораца на Прељући, Стоцу, Кацељу, Зебиној шуми у општини Фоча, те ван општине - на Рогоју, Трнову, Игману, и бројним котама на Трескавици.

У оквиру обиљежавања Дана фочанских бригада и 25 година од почетка рата у Фочи, у Музеју Старе Херцеговине отворена је изложба "Фоча у Одбрамбено-отаџбинском рату", која из српске перспективе сагледава ратне страхоте од 1992. до 1995. године. Претходно је на централном споменику служен помен погинулим и преминулим борцима фочанских бригада, те положено цвијеће и прислужене свијеће.

РТРС/ СРНА