latinica  ћирилица
07/02/2017 |  15:38 ⇒ 20:12 | Аутор: РТРС

У Српској обиљежен Међународни дан сигурног интернета (ВИДЕО)

"Будимо промјена – ујединимо се за бољи интернет" слоган је под којим је данас обиљежен Међународни дан сигурног интернета.
Безбједност на интернету - Фото: РТРС
Безбједност на интернетуФото: РТРС

У мишљењу сви јединствени - сваки дио друштва требало би да учествује у заштити дјеце на интернету. Питање је можемо ли пратити све лоше стране нових технологија у времену када се оне свакодневно развијају.

Опасности су свјесни, али далеко боље знају које су то корисне стране интернета. Ирена и Драган за рачунаром дневно проведу три сата, али признају да су у ери друштвених мрежа активни говото 24 сата.

"Мислим да се свако може суочити са непријатностима, али то зависи од сваког појединца", сматра  ученица Гимназије Бањалука, Ирена Лукач.

Ученик бањалучке Гимназије Драган Рашета каже да је свјестан опасности које вребају интернетом и додаје да се до сада није сусрео са тим опасностима. 

Један од начина да се дјеца упознају са негативним странама интернета јесте образовање, па им зато у ери друштвених мрежа, треба предочити ризике коришћења интернета.

"Ове године указујемо на важност надзора у реализацији програма превенције. Програми су саставнио дио школства и односе се на заштиту дјеце од насиља на интернету. Међутим, веома је важно ко и на који начин реалозује те програме", нагласила је омбудсман за дјецу Републике Српске, Нада Граховац,

Надлежне институције покушавају да допринесу већој безбједности и смањењу злоупотреба на интернету. Кажу, међутим, пријаве оваквих кривичних дјела годинама су на истом нивоу.

"Родитељство је увијек било одговорно, а поготово у данашњем времену, јер данас дјеца имају приступ вирутелном свијету и родитељи су први који треба да обрате пажњу да виде како они то раде и с ким се дописују", каже министарка породице, омладине и спорта Републике Српске Јасмина Давидовић.

“Ми не радимо мониторинг друштвених мрежа, нисмо стално тамо. Али ако нам се нешто укаже или примијетимо наравно да ћемо реаговати. Нећемо ништа препустити случају", нагласио је начелник Јединице за високотехнолошки криминалитет МУП-а Републике Српске, Јово Марковић.

Осим полиције, школе и других институција заштита дјеце од опасности на интернету, првенствено је обавеза родитеља. Ограничен приступ и контрола времена проведеног на интернету - кључне су мјере безбједности.