latinica  ћирилица
18/12/2024 |  12:18 | Аутор: СРНА

Вучковић: Увођење скринига на спиналну мишићну атрофију даје шансу за срећно дјетињство

Директорка Фонда солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству Јасминка Вучковић рекла је да ће увођење скрининга на спиналну мишићну атрофију дати шансу беби која је рођена са овом ријетком болешћу да има нормалан живот и срећно дјетињство.
"С љубављу храбрим срцима" - Фото: РТРС
"С љубављу храбрим срцима"Фото: РТРС

Вучковићева је навела да је СМА једна од тешких неулорошких дегенеративних болести код дјеце, те да је до прије пар година, док нису били откривени лијекови, била смртоносна.

- Захваљујући појави нових лијекова, симптоми су смањени, а уколико се болест на вријеме открије и одмах крене са примјеном терапије, симптоми могу бити и потпуно неутралисани, без развоја компликација - рекла је Вучковићева Срни.

Информација да је донаторско вече "С љубављу храбрим срцима" ове године посвећено набавци скринига за СМА за њу је била више него радосна.

- Фонд тренутно даје подршку породици чији малишан није имао ту срећу да му се СМА открије на вријеме, те су му се јавиле све компликације које су карактеристичне за ову болест. Под терапијом је и има смањене симптоме, али неће моћи да сједи, нити да прохода - рекла је Вучковићева.

Она је напоменула да је у Србији прошле године уведен скрининг на СМА, те да већ има позитивних резултата.

- Дјеца код којих је ова болест откривена на самом породу, уз употребу терапије, већ стоје, сједе, говоре. Не постоји већи значај од тога да спасите дијете и да му омогућите да буде функционално - рекла је Вучковићева.

Она је истакла значај што су у Републици Српској доступне иновативне терапије за лијечење СМА, а које правовременом примјеном могу спријечити инвалидитет код дјетета.

Вучковићева је напоменула да се у Српској већ неколико година ради скриниг на два тешка обољења - фенилкетонурију и урођену хипотиреозу.

- Захваљујући скринингу, немамо случајеве касног откривања ових болести, те смо омогућили да дјеца истог момента по откривању ових обољења улазе у процес лијечења, те се симптоми ни не појављују - рекла је Вучковићева.

Она је истакла да донаторско вече "С љубављу храбрим срцима" и ове, као и претходних година потврђује да је Република Српска посвећена здрављу својих грађана, прије свега дјеце.

- Наш фонд је основан захваљујући донаторској вечери и мислим да смо показали колико је било оправдано да Српска добије овакву установу. Осим тога, ово је прилика да покажемо солидарност, хуманост, те да једни другима дамо подршку када је то најпотребније -  рекла је Вучковићева.

У овој години Фонд солидарности је упутио 219 дјеце на дијагностику или лијечење у иностранство, те одобрио 687 рјешења, за шта је издвојено око 6,5 милиона КМ.

Од почетка рада Фонда издато је више од 2.000 рјешења за око 890 дјеце и издвојено је око 34 милиона КМ.

- Примјетно је да се, нажалост, знатно повећао број дјеце која одлазе на дијагностику или лијечење у иностранство, а посебно је примјетно повећање броја дјеце која се упућују у иностранство ради дијагностике. Примјера ради, у овој години број рјешења за дијагностику је 167, а у 2023. години је био 141 за цијелу годину - навела је Вучковићева.

Она је додала да су дјеца и ове године упућивана у клинике широм Европе и свијета, попут у Турску, Шпанију, Француску, Њемачку, Италију, Аустрију, Србију, Хрватску и друге.

- Тренутно је на рачунима Фонда око 24 милиона КМ и за сада имамо довољно средстава да можемо да финансирамо све захтјеве. Надамо се да никада неће доћи до тога да неки захтјев не можемо да одобримо због недостатка средстава - рекла је Вучковићева.