Пашалић: Институт чувар овдашњих старих сорти биљака
Пашалић је рекао новинарима у Бањалуци да су данашње гајене биљне културе прихватљиве тржишту, али и веома осјетљиве на болести и штеточине.
- Велики број аутохтоних сорти које чува Институт нам помажу да у оквиру селекције побољшамо здравствени статус гајених биљака - нагласио је Пашалић и додао да ће се радити на проширењу кадровских и материјалних капацитета Института, који одржава банку гена Српске.
Министар за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво Српске Срђан Рајчевић рекао је да је Институт, као научно-истраживачка установа, понос Српске, те да ће ресорна министарства помоћи даљи развој и унапређење капацитета ове установе.
Он је истакао да је то важно јер је у програму ресорног министарства једна од главних ствари унапређење научно-истраживачког рада и подизање научне продуктивности на јавним универзитетима у Српској.
Ректор Универзитета у Бањалуци Радослав Гајанин рекао је да је Институт њихова значајна организациона јединица, која се издваја по броју урађених пројеката.
- Они раде и на очувању генетичких ресурса, те надзиру заштићено подручје Универзитетског града, односно студентског кампуса - навео је Гајанин.
Директор Института за генетичке ресурсе Универзитета у Бањалуци Гордана Ђурић захвалила је министрима и ректору за најављену подршку и додала да је важно обезбиједити даљи развој ове установе, јер су генетички ресурси основа за обезбјеђење исхране и сигурности хране за људе и животиње.
- Такође, дио су суверенитета сваке државе, а у БиХ су дио суверенитета Српске - рекла је Ђурићева.
Она је навела да у Институту ради 21 радник, међу којима је пет доктора наука, те додала да имају добру сарадњу са међународним институтима.