

Наталитет и даље у паду; Само двије општине у прошлој години имале позитиван природни прираштај (ВИДЕО)

Једине двије општине у Српској које су имале позитиван природни прираштај су Котор Варош и Осмаци, док је у општини Језеро, број рођених и умрлих био једнак.
Демографи сматрају да на годишњем нивоу, најмањи број рођене дјеце не би требало да буде испод 9.000.
- Да би имали бројку од 9.000 дјеце годишње неопходно је да дневно имамо бар 25 новорођених, што значи да наслов "бејби бум" иде са преко 25 и више дјеце - рекао је Дарко Милуновић, директор Завода за статистику Републике Српске.
Млади парови све рјеђе и касније се одлучују на потомство. Просјечна старост жене, за рађање дјетета, деведестих година била је 27, а данас је 34 године.
- Нама би требало, што је немогуће 20.000 рођене дјеце на нивоу године да бисмо достигли просту репродукцију. Није пресудан само број становника, битнији је његов квалитет, образованост, продуктивност и друго - каже Стево Пашалић, демограф.
Са друге стране, све је већи број старих људи, што утиче и на смањену радну снагу.
Мање радно способно становништво директно утиче на продуктивност, економски раст и одрживост пензионог система.
Број становника Српске по моделу "отворена популација" износи 995.107 лица, и ово је први пут да је испод милион становника, истиче Пашалић.
- Мањи је број младих, очекивани животни вијек се продужава, значи улазимо у процес старења становништва, што је код нас изражено, уз то недостаје радна снага и то више што је отима запад - додаје Пашалић.
Ови подаци указују на озбиљне демографске изазове с којима се суочава Српска, гдје већина локалних заједница биљежи негативан природни прираштај.
Одржавање и побољшање демографске слике захтијева свеобухватне мјере популационе политике и подршку младим породицама.