

Ко ће прихватити платформу "српске тројке" за превазилажење кризе у БиХ? (ВИДЕО)

Шта тачно подразумијева платформа коју нуди опозиција, биће јасно у наредним данима. Оно што су, за сада, у први план истакли, јесте европски пут, деблокада институција, измјене Изборног закона, Дејтон, али и прекомпозиција власти на нивоу БиХ.
- Оно што је наш задатак, није да ријешимо питање институција БиХ, него да покушамо што краћем року промијенити већину у Народној скупштини Републике Српске, да покушамо промијенити ствари у самој Републици Српској, у иституцијама власти Републике Српске - каже Ненад Вуковић потпредсједник ПДП.
Зато, чини се, ова платформа неће ни бити понуђена СНСД-у, са којим, како наводе у опозицији немају сарадњу. Овај споразум, сматрају у СНСД-у, политички је маневар проширеног бошњачког клуба Дома народа Парламентарне скупштине БиХ. Циљ им је свођење Дома народа на партијски дом којим би Бошњаци били суверени. Предсједавајући овог Дома, Никола Шпирић, каже да Бошњаци воде битку за нови концепт унитарне БиХ.
- Све под вођством СДА, а опозицију из Републике Српске користе као смоквин лист у прикривању лоших намјера према Републици Срској, њеним институцијама и истакнутим појединцима из Републике Српске - сматра Шпирић.
Они који воде борбу против Републике Српске, уточиште и савезника траже у опозицији, истиче делегат Клуба Срба у Дому народа ПС БиХ Радован Ковачевић. Опозицији су, каже, прихватљиви сви осим оних које су својом већинском вољом изабрали Срби и грађани Републике Српске. На то је раније упозорио и на сједници Дома народа.
- СНСД је у Републици Српској из које и ви долазите, са својим партнерима, на посљедњим изборима освојио око 65% гласова Срба и грађана Републике Српске. Док сте ви једва 20 одсто. То вам говори да они који не желе да разговарају са нама, не желе да разговарају са Републиком Српском - наводи Ковачевић.
Случајно или не, ни европски комесар за проширење Марта Кос, предсједника Српске Милорада Додика не види као саговорника о процесу приступања Европској унији. Признаје да му ЕУ не може увести санкције јер нема јединственог става, али као саговорнике види опозицију.
- За сада постоје неке свијетле тачке, а то је да постоји и опозиција у Републици Српској која постаје конструктивнија, и то би онда могао бити пробој за преговарачки процес - каће Кос.
Кос није за позицију на којој се налази, упозорава предсједник Српске. Америка, каже, има Рубија, Русија Лаврова, а Европска унија Марту Кос.
- Баш лијепо што хвали опозицију. Ми би позвали опозицију да разговарамо, али они су отишли предалеко, сматрају да их позовемо да је то наша слабост. Ви не знате куд сте пошли ни гдје ћете стићи. Могу вам рећи да сте на катастрофалној страни историје - поручио је Милорад Додик предсједник Републике Српске.
Марта Кос не мисли добро ни Републици Српској ни БиХ, упозорава министар Жељко Будимир. Опозиција, каже, зна да је народ извор суверенитета, а не европски комесари, посебно не Марта Кос.
- Кога Марта Кос представља и у чије име она говори? То је оно што је велико питање овдје. Важно је рећи да руководство Српске има подршку народа и да ће тако и остати. За све оне друге који овдје мешетаре и мијешају се у унутрашње ствари БиХ, они не да не доприносе рјешењу и унутрашњем дијалогу, него БиХ чине нестабилном - наводи Будимир.
За разлику од Косова, Турска не бира саговорнике - води позитиван дијалог са свим представницима власти у БиХ. То је јасно поручио предсједавајући Делегације турског парламента у Парламентарној скупштини НАТО Мехмет Чавушоглу. На састанку са делегацијом Парламентарне скупштине БиХ у Анталији, Чавушоглу је истакао да Турска улаже значајне напоре за безбједност и мир у БиХ и на Западном Балкану.