

Предсједништво Савеза једногласно подржало приједлог закона о платама у јединицама локалне самоуправе (ВИДЕО)

- Драго ми је да је од 21 члана Предсједништва било 19 присутних, те да ће Скупштини присуствовати више од 50 начелника и градоначелника и показати да Савез општина и градова у Републици Српској у потпуности функционише - рекао је Ћосић новинарима на Јахорини након сједнице Предсједништва Савеза.
Он је навео да је подржан Приједлог закона о платама у јединицама локалне самоуправе уз обавезу да се након усвајања свих примједаба које су дале чланице још једном окупи и дођу до коначног текста са ресорним министарством.
Ћосић је нагласио да је на сједници Предсједништва Савеза, које представља увертиру за данашњу сједницу Скупштине Савеза општина и градова, подржан и нови модел уређивања социјалне заштите у Српској са фокусом на туђу његу и помоћ који ће довести до рационализације у функционисању овог система.
- Подржали смо напоре Удружења Водододи Републике Српске да се што прије донесе закон о водним услугама који би јасно дефинисао нови, прецизан, модел наплате цијене водних услуга и све оно што слиједи како би се извукли из сиве зоне губитака, које остварују наша предузећа - рекао је Ћосић.
Предсједништво Савеза општина и градова данас је, како је рекао, подржало нови модел наплате чланарина у Савезу те донијело одлуку о отпису неких постојећих потраживања.
Разговарано је и о приједлозима будућег руководства Савеза који ће бити презентован на данашњој Скупштини.
Он је напоменуо да је представник Бањалуке имао инструкцију од градоначелника Драшка Станивуковића да не гласа.
- Али, без обзира, и то смо уважили и сви они који су били присутни су гласали и подржали сва предложена рјешења - додао је Ћосић.
Одговарајући на питања, Ћосић је рекао да је помоћ општинама увијек потребна, првенствено са нивоа Владе Републике Српске.
- Влада нам је најбитнији патрнер, али и са осталих нивоа. Ту је и оно на чему често инсистирамо, а то је солидарност у нашим односима - рекао је Ћосић.
Он је подсјетио да су на дјелу посљедње измјене и допуне Закона о буџетском систему ишле у правцу издвајања за 33 неразвијене локалне заједнице али да прва четири мјесеца ове године не представљају јасан показатељ да ли то функционише.
- Увијек су јануар и фебруар слабији са пуњењем од ПДВ-а. Чини ми се да су неке акцизе у паду, а од томе сам информисан од министра финансија Зоре Видовић. И потрошња је једним дијелом у паду те је све довело до тога да је ПДВ у односу на прошлу годину растао за 4,2 одсто и не слиједи пројектовани тренд од осам одсто који смо очекивали - рекао је Ћосић.
Предсједник Савеза општина и градова је истакао да се у односу на прологодишњи износ од 656 милиона КМ распоређених у локалним заједницама у овој години очекује 720 милиона КМ.
- Очекујемо то наравно и даље. Међутим, до сада је то било нешто мање од 250 милиона КМ - навео је Ћосић.
Он је напоменуо да предстоје љетни мјесеци, долазак дијаспоре, дознаке из иностранства, што генерално повећава ПДВ.
- Разбили смо фаму око ПДВ-а јер ту је јасан систем. За локалне заједница 24 одсто, четири одсто путевима Републике Српске и 72 одсто Влади Републике Српске. То је модел који се распоређује који припада Републици Српској - појаснио је Ћосић.