

Врањеш: Најављени одлазак Цвијановићеве у Америку неочекиван проблем за политичко Сарајево

Говорећи о планираном обраћању Цвијановићеве на сједници Савјета безбједности УН у Њујорку почетком маја и њеном учешћу на сесији Парламентарне скупштине НАТО-а у Охају од 22. до 26. маја, Врањеш је истакао да је то велики проблем за политичко Сарајево, које није вјеровало да ће Цвијановићева добити визу, упркос томе што је на америчкој листи санкционисаних лица.
- Они су очекивали да се тако нешто неће десити, јер би по њиховој логици српском руководству требало да буду затворена сва врата. Али, видимо да се ствари полако почињу мијењати - изјавио је Врањеш за Телевизију Прва.
Он сматра да је још већи проблем за Сарајево то што ће Цвијановићева у Савјету безбједности УН у Њујорку и на панелима у Охају, гдје ће бити ријечи и о Дејтонском споразуму, у име БиХ говорити и презентовати ствари онако како стоје.
- Највећи проблем унутар политичког Сарајева јесте када српски изабрани представник изађе на међународни форум и исприча како ствари стоје, као и да на бази тога има право да постави питање Савјету безбједности УН јесу ли и којом одлуком именовали Кристијана Шмита за високог представника у БиХ - оцијенио је Врањеш.
Он је указао да је политичко Сарајево навикло да се то не дешава, јер је претходна америчка администрација посредством сада већ бившег амбасадора САД у Сарајеву Мајкла Марфија дјеловала другачије и завела санкције комплетном руководству Републике Српске.
- То је било потпуно неоправдано да вам неко тако пресуди да сте ви нешто криви и да на основу тога добијете санкције. И Жељка Цвијановић је на тој листи санкционисаних. Сарајево је мислило да ће то остати и они су сматрали да ће тиме да угуше политички капацитет Републике Српске. Сматрали су да је то завршена прича све док Жељка Цвијановић није добила визу за улазак у Америку - објаснио је Врањеш.
Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић, који је заједно са Врањешом гостовао у овој емисији, рекао је да је важно то што се Република Српска опредијелила да досљедно инсистира на дијалогу и договору три конститутивна народа и два ентитета у БиХ.
Цицовић сматра да је рјешење за излазак из уставне и политичке кризе у БиХ да представници три конститутивна народа и два ентитета сједну за исти сто и ставе Анекс четири Дејтонског споразума који је дефинисао све односе како би се заједнички договарали о будућности БиХ.