latinica  ћирилица
27/04/2025 |  11:06 ⇒ 11:08 | Аутор: СРНА

Десет година од терористичког акта у којем је убијен полицајац Драган Ђурић

Прије 10 година на данашњи дан рафално је пуцано у срце Републике Српске, у полицију, када је припадник вехабијског покрета Нердин Ибрић /24/ из зворничког насеља Кучић Кула упао у Полицијску станицу Зворник, убио полицајца Драгана Ђурића /47/ и ранио његове колеге Стеву Миловановића и Жељка Гајића.
ПУ Зворник - Фото: РТРС
ПУ ЗворникФото: РТРС

Терористички напад Ибрић је извршио 27. априла 2015. године око 19.00 часова, у вријеме примопредаје смјене, када буде највише полицајаца у Полицијској станици. Дакле, неко је испланирао да се пролије што више крви Полиције Републике Српске.

Ибрић се довезао у црном аутомобилу "голф два" и уз поклич "Алаху екбер" /Алах је велики/ у Полицијској станици почео да пуца из пушке "пумпарице". У размјени ватре са полицијом, терориста је убијен.

Након овог терористичког акта, тадашњи министар унутрашњих послова Републике Српске Драган Лукач одмах је дошао у Зворник и потврдио да је увиђај показао да је Ибрић знао када је примопредаја смјене у Полицијској станици, што је искористио за напад.

Лукач је упутио јединицу за подршку да блокира кућу Ибрића, који се био у посљедње вријеме издвајао од других и чудно понашао, према вехабијским обичајима.

Одмах је реаговао и тадашњи начелник општине Зворник Зоран Стевановић, који је осудио овај терористички акт, а суграђане позвао да не дижу панику нити да траже освету, јер Министарство унутрашњих послова /МУП/ Републике Српске држи све под контролом.

Дан послије Зворник је посјетио и тадашњи директор Полиције Републике Српске Гојко Васић, који је тада рекао да су у Кучић Кули, гдје је живио нападач, урадили увиђај припадници МУП-а Српске, Специјалног тужилаштва Српске, Сипе и Тужилаштва БиХ, извршене су све провјере контаката нападача са његовим истомишљеницима како би могли поуздано да утврде ко је све био укључен.

Након терористичког напада на Полицијску станицу у Зворнику ухапшене су двије особе, једна у Зворнику, а друга у Калесији, које су након испитивања У Тузли предате Тужилаштву БиХ.

ТЕРОРИСТИЧКИ АКТ ОСУДИЛИ НАЈВИШИ ЗВАНИЧНИЦИ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ И СРБИЈЕ

У то вријеме премијер Републике Српске Жељка Цвијановић је поводом терористичког напада сазвала хитну сједницу Владе Републике Српске, која је почела током ноћи, одмах након повратка министра Лукача из Зворника.

На то да обавјештајне структуре у БиХ нису имале никакве податке о припреми терористичког напада указао је предсједник Републике Српске Милорад Додик, који је и тада говорио да због тога Република Српска не може да рачуна на те обавјештајне изворе.

Тадашњи премијер Србије Александар Вучић осудио је терористички напад и нагласио да ће Србија помоћи Српској у складу са правима које има према Споразуму о специјалним и паралелним везама и Дејтонским споразумом.

ПОКУШАЈ МИНИМИЗИРАЊА ТЕРОРИЗМА У ДИЈЕЛУ ФЕДЕРАЦИЈЕ

Терористички пир у Зворнику, који се у дијелу Федерације БиХ /ФБиХ/ покушао минимизирати и ставити у форму инцидента, одјекнуо је у свијету.

Полицијски водник Крис Маласт из Аризоне је на адресу Полицијске станице у Зворнику послао наруквицу коју је направио у спомен на убијеног полицајца Драгана Ђурића, као и два полицијска медаљона за рањене полицајце Жељка Гајића и Стеву Миловановића.

Двије године након изведеног тероризма у Зворнику, тадашњи директор Полиције Републике Српске Дарко Ћулум, након полагања цвијећа и одавања почасти убијеном Ђурићу, је указао на то да свима треба да буде јасно да у БиХ постоји опасност и ризик од тероризма.

- Посљедњих пет терористичких напада у БиХ извршили су радикални исламисти - припадници селафијско-вехабијског покрета, њихове присталице или бивши борци јединице "Ел муџахид". То су чињенице - рекао је Ћулум.

Годинама послије овог терористичког чина правосудне институције БиХ нису се огласиле.

- Ни Тужилаштво ни Суд БиХ, осим изјава датих непосредно након терористичког напада, још никога од очевидаца тог терористичког догађаја нису позвали у својству свједока ради давања изјаве нити је шта друго о том питању учињено - указао је прије двије године начелник Полицијске управе Зворник Александар Васиљевић.

Он је рекао да Полицијској управи Зворник нису враћени ни оружје нити униформа са вјештачења који су након терористичког напада изузети у циљу истраге, иако је то од правосуђа БиХ четири пута тражено.

И ове године је поново указано да за терористички злочин у Зворнику нико није одговарао, да су осумњичени пуштени на слободу и да је Тужилаштво БиХ обуставило истрагу.

Ожиљак од ране која је настала терористичким нападом биће трајно урезан у историју овог града.